hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Forrásadó levonása: új szabályozás

  • adozona.hu

Az USA-ban tavaly elfogadott, az amerikai adózók nemzetközi azonosítását célzó törvény a bonyolult adminisztratív feladatok végrehajtásán túl mélyreható változtatásokat, a működési folyamatok teljes újragondolását teheti szükségessé a Magyarországon aktív pénzintézetek és befektetési vállalkozások esetében is. Az új szabályozás életbe lépésének dátuma távolinak tűnhet, de komoly kockázatokat vállalnak azok a pénzügyi intézmények, amelyek nem kezdik meg időben a felkészülést.

A FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) egy, a nem egyesült államokbeli (külföldi) számlákra vonatkozó jelentéstételi kötelezettséget előíró törvény, amelyet az amerikai adójog új fejezeteként fogadtak el 2010 márciusában. A szabályozás célja az amerikai adózók külföldön – adott esetben titokban – tartott jövedelmeinek feltérképezése, az amerikai adóztatás hatékonyságának növelése érdekében.

Ezt a FATCA szabályozás úgy kívánja elérni, hogy az egyesült államokbeli pénzügyi intézményeket arra „ösztönzi”, az amerikainak minősülő ügyfeleiket azonosítsák, és számlájuk egyenlegéről rendszeresen tegyenek jelentést az amerikai adóhatóságnak, az IRS-nek (Internal Revenue Service). A törvénybe épített „ösztönző” egy 30 százalékos forrásadó, amely az Egyesült Államokból származó – a pénzügyi intézmény, illetve a számlatulajdonosok által realizált – jövedelmet és bruttó bevételt sújtja a jogszabályban előírt azonosítási és jelentéstételi kötelezettség elmulasztása esetén. A forrásadó nemcsak az amerikai ügyfelek amerikai forrású jövedelmeit terheli, hanem a külföldi pénzügyi intézmény saját portfóliójában tartott összes amerikai befektetésből származó jövedelmet is. 

Külföldi pénzügyi intézménynek minősül minden olyan nem egyesült államokbeli társaság, amely betéteket fogad, pénzügyi eszközöket (pl. értékpapír, részvény) kezel, vagy azok kereskedelmével foglalkozik - vagyis a törvény hatálya alá tartozik minden bank, brókercég, biztosító, befektetési alap vagy befektetési társaság. Az új szabályozás következményeként minden olyan külföldi pénzügyi intézménynek, amely amerikai befektetéseket birtokol vagy kezel, új, az egész vállalatra kiterjedő átvilágítási és nyilvántartási rendszert kell bevezetnie annak érdekében, hogy azonosítani tudja az amerikai számlákat, és hogy az azokra vonatkozó információkat az amerikai adóhatóság felé jelenteni tudja. Az azonosítási és jelentéstételi kötelezettség az amerikai ügyfelekkel nem rendelkező pénzügyi intézményekre is vonatkozik, amennyiben amerikai befektetéseket kezelnek, vagy tartanak saját portfóliójukban.

A FATCA szabályozásnak való megfelelés érdekében a pénzügyi intézményeknek megállapodást kell kötniük az IRS-el az ügyfélazonosítási, és (az amerikai számlatulajdonosokra kiterjedő) jelentéstételi kötelezettségükre vonatkozóan. A megállapodások várhatóan kiterjednek majd a külföldi (USA-n kívüli) pénzügyi intézmények által alkalmazandó, az ügyfelek azonosítására és átvilágítására vonatkozó, IRS-előírásoknak megfelelő eljárások részleteire, valamint rögzítik az amerikai számlatulajdonosok azonosításához szükséges információk szolgáltatására vonatkozó kötelezettséget.

A fentiek mellett az IRS-el kötendő megállapodás értelmében a külföldi pénzügyi intézmények vállalják, hogy az ügyfélátvilágítási eljárás során szerzett, amerikai számlatulajdonosokra vonatkozó információról – legalább évente – tájékoztatják az IRS-t, illetve kötelezettséget vállalnak arra, hogy az olyan számlatulajdonosok felé történő kifizetésekből, akik megtagadják az IRS által előírt információk kiadását, levonják a 30 százalékos forrásadót. A pénzügyi intézmény forrásadó levonási kötelezettsége kiterjed a más külföldi pénzügyi intézmény felé teljesített amerikai forrású kifizetésekre is, amennyiben utóbbi nem kötött megfelelő megállapodást az IRS-el.

Szép Péter, a Deloitte Zrt. Üzletviteli tanácsadás üzletágának partnere kiemelte, várhatóan Magyarországon sem engedheti meg magának egyetlen jelentős piaci szereplő sem, hogy ne csatlakozzon a FATCA rendszerhez, hiszen ez azt jelentené, hogy sem ügyfelei, sem maga nem tarthat amerikai befektetéseket a számláin anélkül, hogy az ilyen eszközökből származó jövedelmet ne terhelje 30 százalékos forrásadó. Egy ekkora teher üzletileg nehezen lenne vállalható, illetve komoly versenyhátrányt jelentene a „kimaradó” pénzintézetek számára, ráadásul a FATCA szabályozásnak megfelelő intézmények könnyen valóban egyfajta elitklubot alkothatnak, a kívül maradókat pedig reputációs és egyéb üzleti hátrányok is érhetik. 

A FATCA-nak való megfelelés a magyar pénzügyi intézményeknek komoly, és várhatóan nagyon költséges feladatot fog jelenteni. A FATCA előírásai jelentősen befolyásolni fogják az ügyfél-átvilágítási eljárásokat, a számlanyitási folyamatokat és a tranzakció-kezelési rendszereket. A pénzügyi intézményeknek fel kell készülniük a FATCA-nak való megfeleléssel kapcsolatban felmerülő esetleges kockázatok kezelésére, valamint olyan új adatnyilvántartó rendszert kell kialakítaniuk - vagy a meglévő rendszerüket átalakítaniuk - hogy az alkalmas legyen az IRS által előírt, összes releváns információ kezelésére – tette hozzá a Deloitte Zrt. szakértője.

A végleges FATCA részletszabályok még nem ismertek, az ezekre vonatkozó tervezetek várhatóan az év vége felé látnak napvilágot. Bár az új szabályokat csak 2013. július 1-től kell alkalmazni, a banki rendszerek ilyen léptékű átalakítása általában rendkívül időigényes folyamat,y azok a pénzintézetek, amelyek nem kapcsolnak időben, a későbbiekben kapkodásra kényszerülhetnek. A Deloitte Zrt. tapasztalatai szerint a felkészülést több magyar bank megkezdte már, ám ez a legtöbb esetben egyelőre kimerül a szabályozás várható hatásainak felmérésében és elemzésében.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink