adozona.hu
Az új visszaélés-bejelentési törvény gyakorlati szemmel
//test-adozona.hu/munkajog/visszaelesbejelentesi_torveny_gyakorlati_sz_E6PTUN
Az új visszaélés-bejelentési törvény gyakorlati szemmel
A Magyar Közlönyben 2023. május 25. napján kihirdetésre került a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (Panasztörvény), amellyel a magyar jogba átültetésre került az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló 2019/1937 irányelv, azaz a „Whistleblowing” irányelv (Irányelv). Szabályozásra került a belső visszaélés-bejelentő rendszer, amely lehetővé teszi a munkavállalóknak (ideértve a jövőbeli és volt alkalmazottakat is), szerződéses partnereinek, tulajdonosainak, hogy a cégnél működő rendszerben visszaélésre vonatkozó információt jelentsenek be.
Kiknek és mikortól kötelező belső visszaélés-bejelentési rendszert létrehozni?
A Panasztörvény két lépésben kerül bevezetésre.
2023. július 24. napjától az alábbi cégeknek kell megfelelni a szabályoknak:
- legalább 250 személyt foglalkoztató cégek;
- a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) hatálya alá tartozó szolgáltatók, így például az ingatlanközvetítők, könyvelők, könyvvizsgálók, adótanácsadók, ügyvédek, székhelyszolgáltatók.
A legalább 50, de nem több mint 249 főt alkalmazó vállalatok pedig 2023. december 17-étől kötelesek követni a Panasztörvény rendelkezéseit. A középvállalkozások számára további könnyítés, hogy közös belső visszaélés-bejelentési rendszert hozzanak létre, csökkentve ezzel az adminisztrációs terhet.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudhatja, milyen alapvető kötelezettségeik vannak a munkáltatóknak, és milyen következményekkel jár a bejelentési rendszer hiánya a gyakorlatban.
Hozzászólások (0)