adozona.hu
Visszaélés-bejelentési kötelezettség létszámszámítási szabálya – itt a minisztériumi iránymutatás
//test-adozona.hu/munkajog/visszaeles_bejelentes_letszam_panasztorveny_5W26GY
Visszaélés-bejelentési kötelezettség létszámszámítási szabálya – itt a minisztériumi iránymutatás
A tavalyi év során jelentős késéssel kihirdetésre került a visszaélések bejelentéséről szóló 2019/1937. számú EU irányelv, melyet a 2023. évi XXV. törvény (Panasztörvény) ültetett át. Az új panasztörvény számos kötelezettséget megfogalmaz, melyekhez szintén kapcsolódtak értelmezési kérdések, közöttük a létszámhatár kérdése. Cikkünkben az Igazságügyi Minisztérium (IM) állásfoglalását ismertetjük.
Minden vállalkozás/szervezet köteles bejelentőrendszert kialakítani?
A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (Panasztörvény) 18. §-a szerint az a foglalkoztató, amely legalább 50 személyt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztat, belső visszaélés-bejelentési rendszert hoz létre. A szabályok tehát alapvetően a legalább 50 fő foglalkoztatottat foglakoztató vállalkozásokra/szervezetekre vonatkoznak. Ezen létszám alatt a szabályok alkalmazása önkéntes alapon lehetséges, de nem kötelező.
Kivételre vonatkozó szabályok is megállapításra kerültek, amely esetekben létszámtól függetlenül kötelező a visszaélésbejelentési rendszer kialakítása. A foglalkoztatottak létszámától függetlenül belső visszaélés-bejelentési rendszert hoz létre ugyanis a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) 1. § (1) és (1a) bekezdése hatálya alá tartozó foglalkoztató (könyvvizsgáló, könyvelő, ügyvéd stb.), a Magyarországon bejegyzett és az Európai Unió határain kívül engedélyesként vagy üzemeltetőként tengeri olaj- és gázipari tevékenységet folytató foglalkoztató, a polgári légi közlekedési események jelentéséről, elemzéséről és nyomon követéséről, valamint a 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 2003/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint az 1321/2007/EK bizottsági rendelet és az 1330/2007/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 3-i 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá tartozó foglalkoztató, és a Magyarország területén tartózkodó magyar és nem magyar lobogójú, üzemben lévő úszólétesítmény üzemeltetője.
Megjelent a HVG Munkajog 2024 különszám – digitális változatban is |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a létszámszámítás minisztériumi iránymutatás alapján meghatározott módját.
Hozzászólások (1)
Az egyszemélyes könyvelőirodának, adótanácsadó irodának, ügyvédi irodának stb., biztosan nem kell visszaélés-bejelentési rendszert üzemeltetnie, jelentsen az bármit is (általában egy email címet jelent).
Ezt a Belügyminisztérium még 2023-ban megerősítette.