hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Köteles-e az egyéni vállalkozó üzemorvosi szolgáltatást biztosítani alkalmazottainak?

  • adozona.hu

Kötelező-e egyéni vállalkozóként üzemorvosi szolgáltatást biztosítani az alkalmazottaknak? Felmondhat-e egészségkárosodás miatt munkavállalójának az egyéni vállalkozó? Olvasói kérdésekre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egyéni vállalkozónak kötelező üzemorvosi szolgáltatást biztosítani alkalmazottainak? Ha igen, akkor mi a teendő? Van-e bejelentési kötelezettsége hivatalos szerv felé? Ha ezt elmulasztotta, akkor ennek milyen szankciói vannak? A másik kérdésem betegállomány alatti felmondással kapcsolatos. Egyéni vállalkozó alkalmazottja jelenleg táppénzen van. Májusban műtik. Egészségkárosodása miatt az eredeti munkakörét nem tudja folytatni. Ezért a munkaadó felmondana neki. Milyen módon mondhat fel, mire kell odafigyelnie?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Olvasónk két egymástól független kérdést tett fel.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (7) (i) bekezdése alapján az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles a munkabiztonsági szaktevékenységnek, illetve munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített feladatok ellátásáról az e törvényben meghatározott módon gondoskodni és az előírt feladatok ellátására e törvényben meghatározott személyt, illetve szervezetet biztosítani.

58. § (1) A munkáltató az 57. § (1) bekezdésében előírt kötelezettségén túl, a külön jogszabályban meghatározottak szerint és valamennyi munkavállalójára kiterjedően a 21. § (3) bekezdésében – ide nem értve a munkaeszközöket -, a 23. § (2) bekezdésében, a 40. § (1) bekezdésében, a 42. §-ban, a 44. § (1) bekezdésében, a 46. §-ban, a 49. § (1) bekezdésében, az 54. § (1) bekezdés b) és d)-g) pontjaiban, (2) bekezdésében, (7) bekezdés b) pontjában és az 56. §-ban előírt feladatainak ellátásához foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást köteles biztosítani. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás biztosítása történhet a munkáltató által működtetett vagy a munkáltatóval kötött szerződés alapján külső szolgáltató útján.

(2) A foglalkozás-egészségügyi szolgálat a munkáltató felelősségének érintetlenül hagyásával közreműködik az egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet kialakításában, az egészségkárosodások megelőzésében, a munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített, külön jogszabályok által előírt feladatok ellátásában.

A jogszabályban bejelentési kötelezettséget nem látok. A kötelezettség elmulasztása miatt a hatóság bírságot szabhat ki. Mellékelem a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy tájékoztatóját: https://egeszsegvonal.gov.hu/ellatorendszer/foglalkozas-egeszsegugy/1664-munkakori-alkalmassagi-vizsgalatok.html.

Ami a második kérdést illeti, a keresőképtelenség felmondási korlátozást eredményez az alábbiak szerint:

68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,

b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,

c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.

Ami a felmondás szabályozását illeti a helyzet a következő:

66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.

(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

A munkavállaló képessége egészségi vagy szakmai lehet. Egészségi állapota miatt akkor szüntethető meg a munkavállaló munkaviszonya alkalmatlanság okán, amennyiben az adott munkakör vonatkozásában ezt a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat jogerősen megállapította. Ez tehát orvosszakmai kérdés.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink