adozona.hu
Túlóra és pihenőidő: mit mond a munka törvénykönyve?
//test-adozona.hu/munkajog/tulora_pihenoido_munka_torvenykonyve_T7OB1Y
Túlóra és pihenőidő: mit mond a munka törvénykönyve?
Egy irodai alkalmazott hétfőtől péntekig dolgozik rendes munkaidejében. Előfordul, hogy szombatonként túlórázik, 8 órát dolgozik ilyenkor szombatonként is. Lehet-e neki vasárnapra is túlórát elrendelni ilyen esetben, és a következő héten is hétfőtől péntekig dolgoznia? Hogyan kell a túlórázás mellett a pihenőidőt helyesen kezelni? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a következőket írja elő:
Napi pihenőidő
104. § (1) A napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt (a továbbiakban: napi pihenőidő) kell biztosítani.
(2) A napi pihenőidő időtartama legalább nyolc óra
a) az osztott munkaidőben,
b) a megszakítás nélküli,
c) a több műszakos vagy
d) az idényjellegű tevékenység keretében
foglalkoztatott munkavállaló esetében.
Figyelni szükséges ugyanakkor a heti pihenőnapokra is.
A 117 letölthető és szerkeszthető dokumentumot tartalmazó Munkaügyi iratmintatárunkat az új Mt.-változásokkal itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. |
105. § (1) Hetenként két pihenőnapot (heti pihenőnap) kell beosztani. A heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók.
(4) Havonta legalább egy heti pihenőnapot – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – vasárnapra kell beosztani.
106. § (1) A munkavállalót – a heti pihenőnapok helyett – hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli heti pihenőidő illeti meg.
(2) A munkavállaló számára a heti pihenőidőt – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – havonta legalább egy alkalommal vasárnapra kell beosztani.
Amennyiben szombatra munkavégzést rendelnek el, abban az esetben arra a munkavégzésre pihenőnapi rendkívüli munkavégzés szabályai alkalmazandóak.
143. § (4) A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.
Rendkívüli munkavégzés vasárnapra is elrendelhető a fenti bérpótlék megfizetése mellett, ha megfelel az alábbi feltételeknek. (8 órás szombati munkavégzés esetén már nem rendelhető el vasárnapi munkavégzés, mert a heti 48 órát túllépné.)
Az alábbiakra kell a rendkívüli munkavégzés elrendelésével összefüggésben ügyelni:
109. § (1) Naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el.
Az Mt. 99. § (2)(b) pontja alapján pedig a heti munkaidő 48 óra lehet, melybe a rendkívüli munkaidőt is be kell számítani.
113. § (1) Rendkívüli munkaidő
a) a munkavállaló számára várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig,
b) a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke hároméves koráig, vagy
c) a munkáltató által a munkakörre vagy a munkavállalóra megállapított egészségkárosító kockázat esetén
nem rendelhető el.
(2) Rendkívüli munkaidő a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke hároméves korától négyéves koráig – a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve – csak hozzájárulásával rendelhető el.
Az Mt. 114. §-a alapján fiatal munkavállaló számára rendkívüli munkavégzés nem rendelhető el.
Végül ügyelni kell a méltányos mérlegelés követelményére is. A munkáltató az Mt. 6. § (3) bekezdése alapján a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat.
Végezetül a munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. Ezekre is figyelemmel kell lenni a munkaidő beosztásánál.
Hozzászólások (0)