adozona.hu
Módosítható-e a táppénzen levő munkavállaló rendes felmondása azonnali hatályúra?
//test-adozona.hu/munkajog/tappenz_munkavallalo_rendes_felmondas_azonn_ZFVZQD
Módosítható-e a táppénzen levő munkavállaló rendes felmondása azonnali hatályúra?
Rendészeti dolgozó táppénz alatt munkát vállal, amiért a munkáltató rendes felmondással él. A későbbi beosztása miatt minősíthetetlen SMS-t ír felettesének. Megváltoztathatja a munkáltató a rendes felmondást azonnali hatályúvá? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: vezető rendész munkavállalónk jelezte, hogy az egyik rendész munkavállaló a betegszabadsága alatt egy rendezvényen rendészeti munkát végzett. Az érintett munkavállaló kérdésünkre írásban elismerte a munkavégzést. Mivel a munkavállaló visszaélt a munkáltató bizalmával, a betegszabadság alatti munkavégzés miatt a munkaviszonyát rendes felmondással felmondtuk, az előírt időtartamra felmentettük a munkavégzés alól, amit tudomásul vett. A felmentés időpontját sem kifogásolta. A mai napon SMS-t küldött a HR-vezetőnek, hogy a szeptember 27–28. napokra történt beosztását módosítsuk, mert nem hajlandó „azzal a patkány munkavállalóval” együtt dolgozni. A beosztás egy hónapra előre ki van adva, nem tudjuk és nem is akarjuk módosítani. Kérdésünk, hogy a kollégához, történetesen a közvetlen vezetőjéhez történt minősíthetetlen magatartása, a munkáltatóhoz való viszonyulása indokolhatja-e a rendkívüli felmondást, azaz módosíthatjuk-e a már kiadott rendes felmondást, azonnali hatályú felmondásra?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az Mt. 78. § (1) bekezdése szerint a munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
A vezetőhöz címzett jelző erősen kifogásolható. Az, hogy ez megalapozza-e az azonnali hatályú felmondást, mérlegelés kérdése.
A bírói gyakorlatból példa: a munkatársakkal szemben tanúsított tiszteletlen, sértő és provokatív magatartás mint az együttműködési kötelezettség kirívóan súlyos megszegése, jogszerűen megalapozza a munkáltató azonnali hatályú felmondását [Kúria Mfv.10.028/2015.]. Az ilyen összeférhetetlen magatartást nem menti, ha esetenként másik munkavállaló provokálta, kezdeményezte a vitát.
Egy másik eset szerint: a munkavállaló gazdasági és munkaügyi előadó munkakörben állt a munkáltató alkalmazásában. Táppénzes betegállománya alatt a munkáltató megkísérelte mobiltelefonján elérni, ami nem járt sikerrel. Ezért levélben kérte arra, hogy adjon tájékoztatást a munkáltatónál általa használt kódokról, valamint a munkaügyi iratokat tartalmazó szekrény kulcsának hollétéről, mivel ezek hiánya akadályozza a cég működését. Ezt a levelet a munkavállaló úgy értékelte, hogy betegsége alatt otthonában zaklatják, indokolatlanul ellenőrzik. Ezért még a levél átvételének napján e-mailben válaszolt a felettesének, s e levélben az alábbi kitételek is szerepeltek: „Mit képzelsz te magadról, úgy őszintén!!!”, „Hogy mered ezt levélben leírni?”, „Ha orvos lennék, talán tudnék válaszolni, hogy mikor gyógyulok meg”.
A munkáltató az e-mailben foglaltakra tekintettel a munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással megszüntette. Ezen intézkedésének az indokolása szerint a munkavállaló által küldött levél olyan megfogalmazású és hangnemű volt, amelyből a munkáltatóval szemben elvárható minimális tisztelet és tényszerűség is hiányzott. A munkavállalónak az azonnali hatályú felmondással szemben benyújtott keresetét az elsőfokú bíróság elutasította. Kifejtette, hogy a munkavállaló durva, sértő hangnemű válaszlevele a betegségével nem magyarázható, az az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül.
A másodfokú bíróság ezzel ellentétesen az azonnali hatályú felmondás jogellenességét állapította meg. Nem vitatta, hogy elítélendő a levél tartalma, azonban a munkavállaló a betegsége miatt zaklatott állapotban volt, ami gátolta őt abban, hogy a munkáltató kérését megfelelő módon kezelje, az eseményeket objektíven szemlélje.
A Kúria a munkáltató felülvizsgálati kérelme kapcsán a másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával az elsőfokú bíróság döntését találta jogszerűnek. Abból indult ki, hogy a munkáltató jogszerűen küldött levelet a munkavállalónak, az szükséges és indokolt volt a munkáltató zavartalan működésének biztosítása érdekében. Következésképpen a levélben foglalt kérés nem tekinthető zaklatásnak. Ugyanakkor az erre adott válaszlevél stílusa megengedhetetlen volt. A munkaviszony során az alá- és fölérendeltségi kapcsolatban álló személyek közötti együttműködést súlyosan sértette a munkavállaló által írt válasz, az mind jellegében, mind szóhasználatában alkalmas volt a felettese tekintélyének csorbítására, személyében való megsértésére. A munkavállaló e magatartását nem menti az, hogy táppénzes betegállományban volt, s az sem bizonyosodott be, hogy egészségi állapota gátolta volna őt a körülmények objektív megítélésében. Minderre tekintettel a munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntető munkáltatói intézkedés jogszerűnek minősül [Kúria Mfv.10.166/2011.].
A fentiek analógiájára megítélésem szerint jogszerű lenne a felmondási idő alatt közölt azonnali hatályú felmondás. Ez azonban csak az én álláspontom, könnyen lehet, hogy a bíróság nem erre a döntésre jutna.
Hozzászólások (0)