hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elhallgatta a sofőr, hogy bevonták a jogosítványát: lehet ez azonnali hatályú felmondás alapja?

  • adozona.hu

Azonnali hatályú felmondás jogos alapja lehet-e, ha a sofőr munkakörben dolgozó munkavállaló eltitkolja, hogy jogosítványát az összegyűlt büntetőpontok miatt a hatóság bevonta? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: munkavállalónk, aki sofőr munkakörben került alkalmazásba (foglalkoztató tevékenysége mosoda, „B” kategóriás vezetői engedély elegendő) korábbi közúti baleset(ek) kapcsán annyi büntetőpontot kapott, hogy emiatt bevonhatták a vezetői engedélyét, azonban feltételezésünk szerint a munkavállaló a plasztik kártyáját nem adta le. Munkavállalónk azt állította, hogy a büntetőpontok miatt újra kell vizsgáznia, ami sikerült is, és felmutatta a vezetői engedélyét közvetlen felettesének, ezért munkába lett állítva. Ezt követően került sor egy újabb közúti ellenőrzésre, ahol kiderült nem is rendelkezik érvényes vezetői engedéllyel, amiről a hivatalos jegyzőkönyv másolata birtokunkban van (ebből kifolyólag gondoljuk úgy, hogy csak úgy mutathatta fel a kártyáját, ha azt korábban elmulasztotta leadni az illetékes szerveknél). Álláspontunk szerint a munkavállaló volán mögé ült, pedig tudatában volt annak, hogy nincs is vezetői engedélye. A büntetőpontok összegyűjtése is az ő hanyag magatartásából adódik, a szabálysértéseket ő követte el vitathatatlanul. Álláspontunk szerint a munkavállaló szándékosan és súlyosan gondatlanul szegte meg a közúti közlekedés szabályait, melyből kifolyólag vették el jogosítványát, amely nélkül a munkakörét nem tudja ellátni, más munkakört felajánlani részére nem tudunk. Kérdésünk: helyesen gondoljuk-e, hogy ebben az esetben megállja a helyét a munkáltatói rendkívüli felmondás?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nézzük meg, hogyan rendelkezik az Mt. 78.§ (1) bekezdése az azonnali hatályú felmondásról!

78.§ (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Olvassa el az Adózóna „Sofőrök bére: többnapos távolléttel járó munkavégzést hogyan kell díjazni?”, „Munkaidő-beosztás változó napi munkaidő esetén – példákkal” és a „Felmondási idő kikötése munkavállalói felmondás esetére” című írását!

A 78. § (1) bekezdés a) pontjára alapított azonnali hatályú felmondáshoz a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség jelentős mértékben történő megszegése szükséges. A kötelezettségszegésnél és annak súlya értékelésénél is irányadó az 52. § (1) bekezdés d) pontjában foglalt magatartási zsinórmérték, amely szerint a munkavállaló a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást köteles tanúsítani.

A b) szerinti, a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartás akkor lehet a munkaviszony azonnali hatállyal történő megszüntetésének jogszerű indoka, ha emiatt nemcsak a másik fél véleménye szerint lehetetlen az adott körülmények között a munkaviszony fenntartása, hanem a hivatkozott magatartás objektíve teszi folytathatatlanná a munkaviszonyt (MD.I.272.). Csak akkor lehet ezt a jogot gyakorolni, ha a munkaviszony másik alanyának magatartása idézte elő azt a helyzetet, amely a munkaviszony fenntartásának lehetetlenné válását eredményezte (MD.I.273.).

A fenti szabály alkalmazása a gyakorlatban, mindig egyedi esettől függő mérlegelést és megfontolást igényel. A bíróság is mérlegeléssel döntene. Én csak a saját álláspontom tudom leírni: megítélésem szerint jogszerű lehet – a 15 napos szubjektív tudomásszerzési határidő betartása mellett – az azonnali hatályú felmondás, melybe a bizalomvesztésre is lehet hivatkozni. Ami még lényeges: a kialakult gyakorlat szerint az azonnali hatályú felmondás indokolásában nem kell választani az Mt. 78. § (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti hivatkozás között, ugyanis nem annak van jelentősége, hogy az azonnali hatályú felmondás az a) vagy b) pontot jelöli meg, vagy az mindkettőre hivatkozik, mivel a jogvitában a bíróságnak annak tartalma szerint kell döntést hoznia.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink