adozona.hu
Nyugdíjas és védett korú munkavállaló: mire figyeljen a munkáltató?
//test-adozona.hu/munkajog/nyugdijas_vedett_koru_munkavallalo_1UQADQ
Nyugdíjas és védett korú munkavállaló: mire figyeljen a munkáltató?
A védett korban lévő munkavállaló esetén a munkáltatót terhelő kötelezettségek azt hivatottak biztosítani, hogy a jogviszony lehetőleg az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig fennmaradjon. Ugyanakkor a nyugdíjasnak minősülés ténye önmagában nem lehet jogszerű indoka a jogviszony megszüntetésének. A munkáltatóknak ügyelniük kell arra, hogy a január 1. napjától hatályos rendelkezések szerint a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló munkajogi szempontból már nem minősül nyugdíjasnak.
Ki minősül nyugdíjasnak?
A nyugdíjas munkavállalóknak két csoportja van. Az egyik esetén a jogosultsági feltételek bekövetkezése alapozza meg a nyugdíjasnak minősülést, a másik esetben pedig valamilyen nyugellátás tényleges igénybevétele. Bár a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) kifejezetten nem írja elő, azonban az alapelvekből levezethető, hogy a munkavállaló erről a tényről köteles tájékoztatni a munkáltatót.
Nyugdíjas munkavállalónak minősül tehát, aki
- az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),
- az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül,
- a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül,
- egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül,
- öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül,
- növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.
Nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése
A munkáltató a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. A munkaviszonyt tehát bármikor megszüntetheti. Amennyiben azonban az indokolási kötelezettség hiánya ellenére indokát adja a munkaviszony felmondással történő megszüntetésének, azért felelősséggel tartozik, jogvita esetén annak valóságát, okszerűségét bizonyítani köteles. Erre tekintettel a munkáltatói oldalon felesleges ilyen szituációba bonyolódni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megismerheti, munkáltatóként munkajogi szempontból mire érdemes figyelnie a nyugdíjas és védett korú munkavállalók esetében.
Hozzászólások (0)