hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mire ügyeljünk munkahelyi karácsony, csapatépítés esetén?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

A karácsonyi vacsorák, rendezvények időszakát éljük. Ilyenkor az alkoholfogyasztás megengedett, a kollégák kötetlenebb stílusú beszélgetést folytatnak egymással, a munkáltató pulykapénzt, bónuszt osztogat, igazi jókedvvel búcsúztatható az óév. Biztosan így van ez minden esetben? És mi a helyzet egy ittasan kiabáló, zaklató, netán másokat lehányó munkatárssal vagy azzal, aki verekedést kezdeményez, és eltöri a kollégája kezét, esetleg kárt okoz az étterem berendezésében? Az itt elszenvedett baleset munkabalesetnek minősül?

Számos munkáltató külön csapatépítő programhoz ragaszkodik év végén is. Kalandpark, szabadulószoba, meztelenül szaunázás. Nem egyedi, hogy ezeken szorongó, feszengő munkavállalókkal szembesülhetünk. Mikor kötelező a részvétel?

Munkajogi alapelvek

A munkáltató kötelező jelleggel írhatja elő az adott rendezvényen való részvételt azzal azonban, hogy ennek tartama munkaidőnek minősül. Azaz, ha például egy általános munkarendben dolgozó munkavállalónak szombaton és/vagy vasárnap kell részt vennie egy céges bulin, abban az esetben az rendkívüli munkavégzésnek minősül, és jogosult az alapbéren felül bérpótlékra.

Ez egyben azt is jelenti, hogy annak minden velejáró költsége a munkáltató terhe (különösen utazás, szállás, étkezés). A másik fontos következtetés: ha a részvétel kötelező, akkor az azt elmulasztó, vagy azon romboló, rongáló magatartást tanúsító munkavállaló kötelezettség-szegést követ el, amely szankcionálható.

A rendezvényen előírható az olyan feladatban való aktív közreműködés, melynek célja a csapatépítés. Ha nagyon jogcímet akarunk keresni hozzá, abban az esetben a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás merülhet fel. Ugyanakkor a munkajogi alapelvek fékként működnek.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Egyrészt a munkavállaló nem kötelezhető olyan feladatra, ami sérti a személyiségi jogait, különösen az emberi méltóságát. A munkavállaló személyiségi joga ugyanis csak akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos.

Figyelemmel kell lenni továbbá a méltányos mérlegelés elvére is. Ez alapján nem adható a munkavállalónak olyan utasítás, amely a körülményeire tekintettel aránytalanul sérelmes lenne. Mindezek alapján joggal mentheti ki magát a rendezvényen való részvétel alól az elhunyt családtagját gyászoló munkavállaló, aki érthető okokból inkább otthon maradna.

Megítélésem szerint – a munkavállaló körülményeitől függetlenül – nem várható el, hogy a munkavállaló a ruháját ledobva szaunázzon, még akkor sem, ha adott szanuába egyébként másként nem lehet bemenni. Szintén nem várható el a munkavállalótól, ha nem akar, akkor alkoholt fogyasszon, mert éppen „vesztett egy játékban”. Sajnos a gyakorlat nem mindig tükrözi vissza ezen szabály érvényesülését.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből a munkáltatót kötelező alapelveken túl megismerheti a munkavállalótól elvárható magatartás ismérveit, azok megszegésének munkajogi következményeit, továbbá azt, hogy milyen esemény minősülhet munkabalesetnek.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink