adozona.hu
Kiadott többletszabadság: visszakövetelheti-e munkaviszony megszűnésekor a munkáltató?
//test-adozona.hu/munkajog/munka_megszunes_kiadott_tobbletszabadsag_ST7BYY
Kiadott többletszabadság: visszakövetelheti-e munkaviszony megszűnésekor a munkáltató?
Cikkünkben azt az esetet járjuk körbe, hogy hogyan lehetséges az, hogy a „munkavállaló által kivett” többletszabadságot a munkáltató nem követelheti vissza, ha a munkaviszony megszűnésekor a felhasznált szabadság mértéke az arányosított mértéket túllépi.
Jogilag nincsen „kivett szabadság”
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. §-a szerint a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Látható tehát, hogy a kivett szabadság esetében is a munkáltató döntése érvényesül. Bírósági ítélet is megállapítja, hogy amennyiben például a munkavállaló munkaügyi perben azt sérelmezi, hogy a munkáltató számára a szabadságot nem adta ki, a munkáltató nem hivatkozhat arra, hogy azt a munkavállaló nem is kérte. Fontos tehát megérteni, hogy a szabadság kiadásáért (és nem kivételéért) minden körülmények között a munkáltató felelős.
Eljárhat-e a munkavállaló rosszhiszeműen?
Felmerül kérdésként, hogy mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló az időarányos szabadságánál több szabadságot vesz igénybe, majd pedig ezt követően felmond. Ebben az esetben ugyanis a munkavállaló magatartása a munkáltatót megkárosítja, az új munkahelyén pedig a munkavállaló az időarányos, fennmaradó szabadságát ismét kiveheti. Ez nem minősül jogellenes magatartásnak. A szabadságot ebben az esetben is a munkáltató adta ki a számára. A munkáltató a szabadságkérelem elbírálásakor dönthetett volna úgy, hogy az időarányos szabadság mértékét meghaladó szabadságot nem adja ki. Amikor amellett döntött, hogy ezt kiadja, saját maga vállalta fel azt a kockázatot, hogy „túlvett szabadság” keletkezhet a munkaviszony megszűnése esetén. Nem lenne abszolút kizárt egyébként a rosszhiszeműség bizonyítása, de ez – annak bizonyítása, hogy a szabadság kifejezetten károkozási szándékkal, rendeltetésellenesen került kivételre – véleményem szerint a gyakorlatban nem kivitelezhető.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, jogalap nélkülinek minősül-e a túlvett szabadság kifizetése, valamint azt, hogy mi történik az új munkahelyen, ha az előző munkahelyen az időarányosnál több szabadságot kapott a munkavállaló.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Kérdező,
az Mt. tekintetében a jogértelmezést bíróságok is megállapították és része a kommentárnak is. A pedagógus jogviszony speciális, ennek ellenére és a Kjt. kommentárban is azt olvasom, hogy a többletszabadságra kifizetett díjazás nem követelhető vissza. Jogesetet e tekintetben viszont nem találtam. A problémát értem, munkaügyi perben derülne ki a válasz egyértelműen.
Üdvözlettel:
dr. Kéri Ádám
Tisztelt Szakértő!
Nem kérdést fogalmazok meg; véleményt .Pedagógusként már jeleztem, másként gondolom. A mostani írás bizonyára egyeztetett álláspont. Augusztus 20-ig lényegesen több szabadságot veszünk ki az egyébként furcsán megfogalmazott jogszabály illetve a szorgalmi időszak miatt-bár ebben a tanévben a rövidebb nyári szünet miatt változni fog.
Amennyiben a leírtak szerint a munkáltató a felelős a szabadság kiadásáért, akkor igaz ez a munkvállalóra is a szabadság "kivételéért". Munkaviszony megszünésekor tehát a szabadságot szükséges megváltani, de a munkavállalónak nincs felelőssége. A pedagógus tehát augusztusig kiveszi a 10 havi arányos szabadságát, és másik munkáltatónál ismét megkapja az időarányos részt. A munkatörvénye meghatározza a munkavállaló számára kötelező szabadságot. Jelenleg tehát az én esetemben -egy évben 46 nap szabadsággal számolva - a fenti példánál maradva két hónapra kb. 9-10 nap szabadságot túlveszek-és igen fél-hónappal többet fizet ki számomra az érintett munkáltató (az első)
Az igazságérzetem miatt írom-nem jogi a megközelítésem. Köszönöm ha figyelmét.