adozona.hu
Kötetlen munkarend és a jelenléti ív
//test-adozona.hu/munkajog/kotetlen_munkarend_jelenleti_iv_munkaszerzo_WCYE03
Kötetlen munkarend és a jelenléti ív
Olvasónk a következőket kérdezte: „Egyik munkavállalónk kötetlen munkarendben lesz alkalmazva. Viszont így nem tudjuk, hogy jelenléti ívet kell-e töltenie, és ha igen, akkor csak azt, hogy munkanap vagy szabadság vagy a ledolgozott órákat is.” Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Az Mt. alapján lehetőség van arra, hogy a munkáltató a beosztás jogát teljes egészében átengedje a munkavállaló számára. A kötetlen munkarendet csak abban az esetben lehet elrendelni, ha ez a munkakör sajátos jellegére, a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel valóban lehetséges.
Ha például a munkaidőnek igazodnia kell a munkáltató nyitvatartási idejéhez, nem lehet szó kötetlen munkarendről (például eladó, szakács, éjszakai operátor stb.). Ugyanez a helyzet, ha az alkalmazott technológia követel meg kötöttségeket (például a munkaidő kezdete fixen meghatározott). Feltétel továbbá, hogy a munka nagyfokú önállósággal elvégezhető, a teljesítménykövetelmények személyre szólóan meghatározhatók legyen, és végül az eredmény is számon kérhető legyen.
Nem jelenti a kötetlen munkarend sérelmét, ha a dolgozó egyes munkaköri feladatokat csak a munka természete vagy a munkáltató által meghatározott időpontban teljesíthet, vagy ha munkáját alapvetően a munkahelyén kell végeznie. Nem lehet a kötetlen munkarend alkalmazásával kibújni a munkaidő-szabályok betartása alól azzal, hogy a munkáltató olyan munkakörökben is átengedi a munkaidő-beosztás jogát, ahol valójában nem a munkavállaló osztja be a saját munkaidejét.
Kötetlen munkarend esetén a rendes és rendkívüli munkaidőről nem kell nyilvántartást vezetni (Mt. 96. § (3) bekezdés b) pontja alapján), de a munkáltató azt megteheti ilyen jellegű kötelezettség hiányában is. A szabadság tartamát azonban ekkor is nyilván kell tartani. A kötetlen munkarend jogának biztosítása érvényesen csak írásban történhet, és írásban kell közölni a munkaidő-beosztást.
A kötetlen munkarend általában kizárja a rendkívüli munkavégzést. Ugyanakkor ennek elrendelése nem jelentheti a munkaidőre vonatkozó szabályok kijátszását, az általános teljes munkaidőhöz képest aránytalan munkaköri feladatok előírása esetén felmerülhet kötetlen munkarend előírásakor is a rendkívüli munkavégzés.
Végül utalni kívánok arra, hogy a munkáltató a védelme érdekében akkor jár el helyesen, ha nem a munkaszerződésben állapodik meg a kötetlen munkaidő-beosztásról a munkavállalóval, hanem egyoldalú nyilatkozatával rendeli el, ezt ugyanis a jövőben egyoldalúan visszavonhatja.
Hozzászólások (0)