adozona.hu
Mit tehet a munkáltató, ha munkavállalója táppénz alatt saját vállalkozásában dolgozik?
//test-adozona.hu/munkajog/keresokeptelenseg_sajat_vallalkozas_felmond_HV5SL2
Mit tehet a munkáltató, ha munkavállalója táppénz alatt saját vállalkozásában dolgozik?
Mit tehet a munkáltató, ha munkavállalója saját vállalkozásában is dolgozik, és ezt sokszor úgy teszi meg, hogy főállásában keresőképtelen? A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Munkavállalónk a munkaviszonya mellett saját vállalkozásában is dolgozik. Ezt sok esetben úgy teszi meg, hogy főállásában keresőképtelen. Most fizetés nélküli szabadságot szeretne kivenni azért, hogy a vállalkozásában dolgozhasson, amit a munkáltató nem szeretne engedélyezni, ezért ő jelezte, hogy ha nem kap rá engedélyt, táppénzre fog menni. Abban az esetben, ha táppénzre megy, kötelezhetjük-e egy soron kívüli üzemorvosi alkalmassági vizsgálatra, ha igen, mikor? Ha ismételten megjelenik a munkahelyén, vagy már akár az első napon, amikor nem jön dolgozni? Megalapozhatja-e a felmondás indokát a munkavállalónak ez a viselkedése vagy ha ez esetben meg szeretne tőle válni a munkáltató, csak a közös megegyezést ajánlhatja-e fel?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A soron kívüli munkaköri vagy szakmai alkalmassági vizsgálat lehetséges eseteit a a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet 7. § (1) bekezdése részletesen felsorolja. Ezek az alábbiak:
a) ha a munkavállaló, a tanuló vagy a hallgató, illetve az álláskereső egészségi állapotában olyan változás következett be, amely feltehetően alkalmatlanná teszi az adott munkakör egészséget nem veszélyeztető és biztonságos ellátására, a szakma elsajátítására, illetve gyakorlására;
b) ha az „Egészségügyi Nyilatkozat”-on nyilatkozat tételére kötelezett munkavállaló, a tanuló vagy a hallgató az ott felsorolt tüneteket észleli magán, vagy a vele közös háztartásban élőkön;
c) heveny foglalkozási megbetegedés, fokozott expozíció, eszméletvesztéssel járó vagy ismétlődő munkabaleset előfordulását követően;
d) a c) pont szerinti heveny foglalkozási megbetegedésen kívül a munkavállaló, tanuló vagy hallgató olyan rosszulléte, betegsége esetén, amely feltehetően munkahelyi okokra vezethető vissza, illetve 30 napos keresőképtelenséget követően, valamint a külön jogszabály szerinti 3. vagy 4. csoportba tartozó biológiai tényezők hatásának kitett munkavállaló esetén a 10 napot meghaladó keresőképtelenséget követően;
e) ha a munkavállaló előre nem várt esemény során expozíciót szenved;
f) ha a munkavállaló munkavégzése – nem egészségi ok miatt – 6 hónapot meghaladóan szünetel;
g) ha az a korkedvezmény-biztosítási járulék megfizetési kötelezettsége alól történő mentesítésre irányuló, a külön jogszabályban meghatározottak szerinti kérelem benyújtásához szükséges.
Az Adózóna korábbi írásait munkajog témakörben itt olvashatja el. |
Soron kívüli személyi higiénés alkalmassági vizsgálatot kell végezni, ha a munkát végző személy a rendelet 2. számú melléklet III. 1. alpontjában felsorolt tünetek bármelyikét észleli magán, vagy a vele közös háztartásban élő személyen.
A fenti esetekben a keresőképessé válást követően, a munkába lépést megelőzően kell elvégeztetni a soron kívüli vizsgálatot.
Egyebekben amire lehetősége van a munkáltatónak, az a keresőképtelenség felülvizsgálata, ugyanis a munkáltató rendelkezésére álló adatok alapján feltételezhető, hogy a munkavállaló keresőképesnek minősülhetne. Ha erről a munkavállalói kijelentésről bizonyíték lenne, az sokat segítene.
A kormányhivatal a keresőképtelenség és a keresőképesség elbírálását szakértő főorvos, valamint felülvéleményező főorvos útján ellenőrzi. A szakértő főorvos az ellenőrzés keretében jogosult: a beteg vizsgálatára, a kezelőorvos jelenlétében a beteg tartózkodási helyén is, a betegdokumentációba történő betekintésre, szükség szerint a beteg szakorvosi vizsgálatra utalására, a keresőképtelenség, illetve a keresőképesség tényének megállapítására, javaslatot tenni a táppénzfolyósítás megszüntetésére a táppénz megállapítására hatáskörrel rendelkező szerv felé, továbbá a munkáltatóval írásban közölni a felülvizsgálat eredményét.
A felülvizsgálatot már önmagában azon érdekes tény alapján lehetett volna kezdeményezni, hogy mellette a vállalkozásában tud dolgozni a munkavállaló. Javaslom, erről is legyen bizonyítékuk.
A keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai kérdés. Bár a munkavállaló kijelentése súlyos, de álláspontom szerint éppen azért nem alapozza meg a felmondást, mert előfordulhat, hogy az orvos valóban keresőképtelennek nyilvánítja. Ezt a tényt pedig el kell fogadni addig, míg a felülvéleményező főorvos mást nem állapít meg.
A közös megegyezésről már csak abban az esetben üljenek le tárgyalni, ha annak el ne fogadása esetére elő van készítve egy jogszerű felmondás (vagy az eset függvényében egy azonnali hatályú felmondás).
Hozzászólások (0)