adozona.hu
Karácsonyi ünnepek alatti munkavégzés – mire figyeljen a munkáltató?
//test-adozona.hu/munkajog/karacsonyi_unnepek_munkavegzes_8D9M5B
Karácsonyi ünnepek alatti munkavégzés – mire figyeljen a munkáltató?
Ismét ünnepek közelednek, amelyekhez kapcsolódóan szigorú munkavégzési és elszámolási szabályok érvényesülnek. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be érthető módon. Lássuk, a munka törvénykönyve mely szabályai a legfontosabbak!
Ezek a korlátok érvényesülnek a munkaidő-beosztásnál
A munkaszüneti napokat törvény határozza meg. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 102. §-a szerint munkaszüneti napnak minősülnek január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. napjai. Ezen napokon tehát a munkavégzés fő szabály szerint nem megengedett.
Az Mt.-ben meghatározott munkaszüneti napra rendes munkaidő kizárólag akkor osztható be, ha a munkavállaló foglalkoztatása a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, az idényjellegű, a megszakítás nélküli, társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, vagy külföldön történő munkavégzés során történik. Munkaszüneti napon általában csak annak a munkavállalónak rendelhető el rendkívüli munkaidő, aki egyébként munkaszüneti napon rendes munkaidőben is foglalkoztatható. Emellett nem korlátozott a rendkívüli munkaidő elrendelése baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében. Látható tehát, hogy munkaszüneti napon lényegesen szigorúbb feltételek mellett lehet foglalkoztatni.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, miért van az ünnepnapoknak az elszámolás szempontjából a munkáltató számára külön jelentősége.
Hozzászólások (0)