hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondhat-e a munkáltató, ha dolgozója a 8 óra helyett felajánlott részmunkaidőt nem fogadja el?

  • adozona.hu

Mi a helyes eljárás abban az esetben, ha a munkáltató a 8 órás munkaviszonyt 4 órás munkaviszonyra módosítaná, de a munkavállaló nem fogadja el a részmunkaidős foglalkoztatást? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Adott egy munkáltató, aki a dolgozó 8 órás munkaviszonyát 4 órás munkaviszonyra akarja módosítani, mert már nem tudja 8 órában alkalmazni a jelenlegi gazdasági helyzetében. A dolgozó nem fogadja el a 4 órás munkaviszonyt, de felmondani sem akar. A munkáltató sem akar felmondani, mert nem szeretne végkielégítést és felmondási időt fizetni. Tehát a munkáltató már nem tudja 8 órában alkalmazni, a dolgozó viszont nem fogadja el a felajánlott 4 órás állást. Kötelező-e ebben a helyzetben felmondani bármelyik félnek, és ha igen, melyiknek? Mi a helyes eljárás, ha egyik fél sem hajlandó a kompromisszumra, és ragaszkodik a saját álláspontjához?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Abból kell kiindulni, hogy a munkaszerződés – melynek része a felek megállapodása szerinti napi munkaidő – kizárólag mindkét fél hozzájárulása esetén módosítható. Amennyiben a munkavállaló nem fogadja el a módosítási javaslatot, abban az esetben a munkáltató köteles őt változatlan feltételek mellett foglalkoztatni, összhangban a munkaszerződésben foglaltakkal. Ha ezen kötelezettségének nem tesz eleget, abban az esetben – hacsak nem áll fenn elháríthatatlan külső ok – állásidőre járó díjazást köteles fizetni.

A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg.

További lehetősége a munkaviszony felmondással történő megszüntetése, megfelelő indok mellett. Az azonban, hogy a munkavállaló nem fogadta el a munkaszerződés módosítására tett ajánlatot, nem képezheti jogszerű felmondás indokát. Ehhez képest, ha például a munkáltató létszámcsökkentést rendel el, mely során az érintett munkavállaló feladatai szétosztásra kerülnek a meglévő kollégák között, már lehet felmondási ok.

Az Adózóna korábbi írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

A fentiek alapján tehát a munkavállalónak nincs oka felmondásra, ő dolgozni akar a munkaszerződése szerinti feltételek mellett, melyhez joga van. A felmondási ok a munkáltató érdekkörében merült fel, neki kell intézkednie a fentiek szerint.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink