hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mire figyeljen a munkáltató az éjszakai munka elrendelése során?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Az éjszakai munka fizikailag és mentálisan is megterheli a munkavállalót. A törvény szerint éjszakai munkának minősül a 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés. Ez abban az esetben is igaz, ha a munkavállaló munkaidejének csak része nyúlik bele az éjszakába. Milyen korlátozások és tilalmak érvényesülnek az éjszakai munka elrendelése során? Hogyan alakul a díjazás?

A munkaidő-beosztás kialakítása a munkáltató egyoldalú jogosultsága, mely terén viszonylag nagy mozgástere van, kivéve, ha azt egyéni vagy kollektív megállapodások korlátozzák. Igaz, az éjszakai munkával kapcsolatos törvényi rendelkezésektől a munkaszerződés és a kollektív szerződés is csak a munkavállaló javára térhet el [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 43. § (1) bekezdés, 135. § (2) bekezdés a) pont]. Így például kollektív szerződés az éjszakai munka időtartamát bővítheti (tartalmazhatja azt, hogy az éjszakai munka 19 és 7 óra közötti időszakra vonatkozik), de annak rövidítése nem megengedett.

Éjszakai munka abszolút tilalma

A törvény bizonyos munkavállalói csoportok tekintetében korlátozza az éjszakai munkavégzést. Ennek indoka a család védelme, egységének megőrzése. Az alábbiakból látható, hogy ezen garanciális szabályok hiányában gyakorlatilag megoldhatatlan lenne a gyermek gondozása. Így nem rendelhető el éjszakai munkavégzéssel járó munkaidő-beosztás:

  • a munkavállaló részére várandósságának megállapításától a gyermeke hároméves koráig, valamint
  • a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló részére gyermeke hároméves koráig.

Lényeges, hogy a fenti esetekben az éjszakai munkára még abban az esetben sem kerülhet sor, ha a munkavállaló kifejezetten kéri az éjszakára történő beosztást, például anyagi okokra hivatkozással, jelezve, hogy gyermeke felügyeletéről távollétében is tud gondoskodni. A fiatal munkavállaló szintén abszolút tilalom alá esik, tehát nem kötelezhető éjszakai munkavégzésre.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen további korlátozások és tilalmak vonatkoznak az éjszakai munka elrendelésére a hatályos munkajogi előírások alapján.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink