adozona.hu
Egyszerűsített foglalkoztatás: ezek a legfontosabb előírások
//test-adozona.hu/munkajog/egyszerusitett_foglalkoztatas_efo_alkalmi_m_JJ951X
Egyszerűsített foglalkoztatás: ezek a legfontosabb előírások
Hány munkavállalót alkalmazhat egyszerűsített foglalkoztatás (efo) keretében a munkáltató, kell-e adóznia a munkavállalónak az így kapott jövedelme után? Ismertetjük a legfontosabb előírásokat.
Az egyszerűsített foglalkoztatásnak két fajtája van: a mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka, illetve az alkalmi munka.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) szerint az alkalmi munkára irányuló egyszerűsített foglalkoztatás esetén az egyszerűsített munkaviszonyban egy naptári napon legfeljebb foglalkoztatott munkavállalók létszáma – a munkáltatónak a tárgyév első, illetve hetedik hónapját megelőző hat havi, ha a munkáltató ennél rövidebb ideje működik, működésének egész hónapjaira eső átlagos statisztikai létszámát alapul véve – nem haladhatja meg a 2012. évi I. törvény (Mt.) hatálya alá tartozó főállású személyt
– nem foglalkoztató munkáltató esetén az egy főt,
– egy főtől öt főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a két főt,
– hattól húsz főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a négy főt,
– húsznál több munkavállaló foglalkoztatása esetén pedig a munkavállalói létszám húsz százalékát.
Ezt a napi alkalmi munkavállalói létszámkeretet a munkáltató azonban a tárgyév napjaira egyenlőtlenül beosztva is felhasználhatja, ám a tárgyévben fel nem használt létszámkeret a következő naptári évre már nem vihető át.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan alkalmazhatók a korlátok a gyakorlatban, a továbbiakban pedig adózási és bérpótlék-fizetési szabályokat is ismertetünk.
Hozzászólások (0)