hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Várható-e béremelés idén – hogyan alakulnak a bérek Magyarországon 2024-ben?

  • adozona.hu

A KSH adatai szerint 2024 májusában a vállalati szférában a bruttó átlagkereset 664 ezer forint volt, ami 13%-os növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a mediánkereset ennél lényegesen alacsonyabb, ez 506 ezer forint körül alakult – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. felméréséből.

Mindemellett sokan mégsem érzik azt, hogy bérük 2024-ben ilyen nagy mértékben emelkedett volna. Ennek oka az, hogy a növekedés nagy része már tavaly realizálódott, így az áthúzódó hatás miatt magasak a hónap/előző év azonos hónap típusú számok. Ezt jól szemlélteti, hogy 2023 novemberéhez viszonyítva (a decemberi prémiumhatást elkerülve) 2024 májusára a bérek 6,2%-kal emelkedtek.

Várhatunk további béremeléseket idén?

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb felmérésében1 1033 hazai, 5 fő feletti vállalatot kérdezett meg 2024-es béremelési szándékáról. Ez alapján 8,8%-kal nőhet átlagosan a hazai versenyszférában egy dolgozó bére idén, ami 4,5% körüli infláció mellett jelentős reálbérnövekedést jelent. A béremelési szándékok jelentősen eltérnek a cégek méretétől függően. Az 5-10 fő közötti vállalkozások átlagosan alig több, mint 7%-os növekedést terveznek, a 11-50 fős cégek az átlagot hozzák, miközben az 51-250 fő közötti középvállalatok ennél magasabb, 9,3%-os emelést helyeztek kilátásba. Látható, hogy a nagyobb, tőkeerősebb cégek tudják kigazdálkodni a magasabb béremeléseket, a munkaerőért folytatott versenyben ezek a vállalatok tudnak előnyhöz jutni.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

Figyelemre méltó, hogy az 5-10 fős cégek közel 30%-a egyáltalán nem tervez bért emelni, míg a középvállalatok 90%-a biztosan növeli alkalmazottai fizetését. Emellett a nagyobb cégek emelése jellemzően magasabb a kisebb vállalatokénál: az béremelést tervező 51-250 fő közti cégek 19%-a tervez 5% alatti emelést, ezzel szemben az emelni tervező 5-10 fő közti cégek 30%-a kalkulál 0-5%-os béremeléssel. A cégméret hat az emelési szándékra, azonban azonos létszámkategóriába eső vállalatok közt is nagy eltérések figyelhetők meg.

A vállalatok béremelési lehetőségei szektoronként is eltérőek, amit részben az átlagos cégméret, részben pedig az eltérő szakági konjunktúra befolyásol. A legkisebb mértékű emelésre a kereskedelemben és az építőiparban dolgozók számíthatnak, itt a vállalatok mindössze 7,4%-os növekedést terveznek. Bár a hazai (feldolgozó)ipar gyengélkedik, a nagyobb átlagos cégméret miatt ebben a szektorban több lehetőség van a bérek növelésére, így itt 9,3%-os emelkedés várható. Az éppen jól teljesítő szolgáltató szektorban is az átlagnál magasabb, 9,1%-os emeléssel számolhatnak a dolgozók – olvasható a gki.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink