adozona.hu
Zavarok a munkaidő-beosztás területén
//test-adozona.hu/munkajog/Zavarok_a_munkaidobeosztas_teruleten_3E9RU8
Zavarok a munkaidő-beosztás területén
Kötetlen munkarend vagy rugalmas munkaidő-beosztás? A gyakorlatban elterjedt az ún. rugalmas munkaidő-beosztás alkalmazása, amelyet a törvény nem ismer. Ismeri viszont a kötetlen munkarendet, melyben a munkáltató számos alapvető kötelezettségétől mentesül, ezért nem véletlen a népszerűsége. E munkarend szabályai ugyanakkor komoly félreértésekre is alkalmat adnak és nagy a visszaélések lehetősége is, így feltétlenül érdemes a határok pontos vizsgálata.
A munkáltató alapvető joga és kötelezettsége a munkaidő beosztása, amire kiterjedt szabályrendszer vonatkozik. A munkaidőt első lépésben a munkáltatónak be kell osztania. Ezt követően erről a munkavállalót írásban, megfelelő határidővel, előzetesen tájékoztatnia kell. Ezen felül a munkáltató kötelezettsége a munkaidő-nyilvántartás naprakész vezetése is, melyből a beosztott rendes és rendkívüli munkaidőnek és a pihenőidőnek egyértelműen megállapíthatónak kell lennie.
A munkaidő-beosztás jogának teljes átengedése a kötetlen munkarend
A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 96. § (2) bekezdése alapján a munkaidő beosztásának jogát – a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – a munkavállaló számára írásban átengedheti (kötetlen munkarend).
Az átengedésnek kifejezettnek és teljesnek kell lennie. A törvény így 2014. január 1. napjával megszüntette a felek között megosztott munkaidő-beosztással kapcsolatos jogalkalmazói bizonytalanságot (EBH2009. 2070.).
A munkáltató írásbeli aktusán túlmenően a kötetlen munkarend szabályait kell alkalmazni továbbá vezető állású munkavállaló, valamint munkakörmegosztás esetében a törvény alapján, illetve eltérő megállapodás hiányában ezen szabályok alkalmazandóak a távmunkavégzésre és a bedolgozói munkaviszonyra is.
Kötetlen munkarend esetén nem kell alkalmazni a munkaidőkeretre, munkaidő-beosztásra, vasárnapi és munkaszüneti napi munkaidő-beosztásra, munkaközi szünetre, napi és heti pihenőidőre, rendkívüli munkaidőre, ügyeletre, készenlétre, rendes és rendkívüli munkaidőre, illetve a készenlét nyilvántartására vonatkozó szabályokat (a szabadságot azonban nyilván kell tartani), azaz nem érvényesül a munkavállaló munkaidejének munkáltató általi ellenőrzése, beosztása.
Éppen ez az a szabályozási pont, amely a félreértésekre, visszaélésekre, jogvitákra lehetőséget ad.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan próbálja tisztázni a kereteket eseti döntésében a Kúria, valamint hogy minek minősül a törzsidő-peremidő konstrukció, azaz a rugalmas munkaidő-beosztás!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A HVG Munkajog 2017 konferenciáján első kézből tudhat meg mindent a legfrissebb változásokról, dr. Pál Lajos tolmácsolásában! A részletekért kattintson.
Hozzászólások (0)