hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező visszaélés-bejelentési rendszer kkv-knak és nagyvállalatoknak

  • dr. Papp Anna Katalin ügyvéd, Opus Legal Papp Anna Katalin Ügyvédi Iroda

A kkv-k és a nagyvállalatok legújabb kötelezettsége a visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása és működtetése. 2021. december 17-étől a legalább 250 főt, majd a legalább 50 főt foglalkoztató cégek kötelesek visszaélés-bejelentési rendszert kiépíteni.

A kötelezettség alapjául szolgáló, az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló 2019/1937/EU irányelv már elfogadásra került, ugyanakkor az annak átültetését biztosító hazai jogszabály még nem jelent meg.

A világ egyes pontjain, így különösen az angolszász országokban a visszaélés-bejelentési rendszereknek már jelentős hagyománya alakult ki, ugyanakkor Magyarországon ezek alkalmazása még gyerekcipőben jár.

Hazánkban az irányelvhez hasonló jogszabály, az úgynevezett "panasztörvény" jelenleg is hatályban van, ugyanakkor az főképp a közszférában tett bejelentésekkel foglalkozik, míg a magánszektor túlnyomó többsége önkéntesen dönthet ilyen rendszer fenntartásáról. Éppen ezért az eljárásrend bevezetése jelentős kihívás elé állítja az érintett cégeket.

Az alábbiakban röviden ismertetjük, hogy az uniós szabály mit ír elő pontosan, valamint azt, hogy a bejelentési rendszer bevezetésének milyen, kifejezetten a társaságok számára kiemelkedő előnyei lehetnek.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

A visszaélés-bejelentési rendszer és annak szabályozása

A rendszer üzemeltetésének célja, hogy meghatározott területen tapasztalt visszaélést lehessen rajta bejelenteni. Ezért a munkáltatók – függetlenül tevékenységük jellegétől – kötelesek lesznek biztosítani, hogy munkavállalóik és partnereik bejelentést tudjanak tenni, ha – többek között a következő területek valamelyikén – visszaélést tapasztalnak: közbeszerzés; pénzmosás megelőzése, termékbiztonság és termékmegfelelőség, környezetvédelem, fogyasztóvédelem, személyes adatok védelme és végül a sok kérdést felvető társasági adózás vagy azt elkerülő adózási megoldások.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink