adozona.hu
Végkielégítés: mikor jár a munkavállalónak, mikor nem?
//test-adozona.hu/munkajog/Vegkielegites_mikor_jar_a_munkavallalonak_m_YUSJFD
Végkielégítés: mikor jár a munkavállalónak, mikor nem?
Végkielégítés munkáltatói felmondás esetén sem jár mindig. A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén a felek szabadon megállapodhatnak a végkielégítésnek megfelelő összeg megfizetésében, de a jogosultság nem automatikus. A végkielégítéssel összefüggésben számos sajátos szabályt találunk a törvényben, így például a keresőképtelenség teljes tartama a jogosultság szempontjából nem vehető figyelembe, továbbá a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló részére nem jár.
Munkáltatói felmondás
Közel tíz éves az a szabály, mely szerint nem jár végkielégítés, ha a munkáltató által közölt felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége. Azaz, ha a munkáltató például azzal indokolja a felmondást, hogy a munkavállaló nem megfelelően végezte a munkáját, összeférhetetlen volt a kollégáival, elveszítette a munkáltatója bizalmát, szakmailag alkalmatlan a munkavégzésre stb., a munkavállaló nem jogosult végkielégítésre. Ezzel ellentétben, ha a felmondás indoka a munkáltató működési körébe tartozik, így például munkakör megszüntetésre vagy létszámcsökkentésre került sor, jár a végkielégítés.
Munkavállalói felmondásnál nem jár, jogszerű munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén jár
Abban az esetben, ha a munkavállaló szünteti meg felmondással a munkaviszonyát, nem jogosult végkielégítésre és – amennyiben attól a munkáltató nem tekint el –, köteles teljes felmondási idejét munkában tölteni.
Ezzel szemben, ha a munkavállaló azonnali hatályú felmondással szünteti meg a munkaviszonyát és ennek indokát a munkáltató nem vitatja vagy vitatja, de a bíróság jogerős ítéletével megállapítja az azonnali hatályú felmondás jogszerűségét, abban az esetben is jár részére végkielégítés.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan kell eljárni közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetés esetén, milyen egyéb szabályokra kell figyelni, továbbá mennyi a végkielégítés mértéke!
Hozzászólások (0)