hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végkielégítés: mikor jár a munkavállalónak, mikor nem?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Végkielégítés munkáltatói felmondás esetén sem jár mindig. A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén a felek szabadon megállapodhatnak a végkielégítésnek megfelelő összeg megfizetésében, de a jogosultság nem automatikus. A végkielégítéssel összefüggésben számos sajátos szabályt találunk a törvényben, így például a keresőképtelenség teljes tartama a jogosultság szempontjából nem vehető figyelembe, továbbá a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló részére nem jár.

Munkáltatói felmondás

Közel tíz éves az a szabály, mely szerint nem jár végkielégítés, ha a munkáltató által közölt felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége. Azaz, ha a munkáltató például azzal indokolja a felmondást, hogy a munkavállaló nem megfelelően végezte a munkáját, összeférhetetlen volt a kollégáival, elveszítette a munkáltatója bizalmát, szakmailag alkalmatlan a munkavégzésre stb., a munkavállaló nem jogosult végkielégítésre. Ezzel ellentétben, ha a felmondás indoka a munkáltató működési körébe tartozik, így például munkakör megszüntetésre vagy létszámcsökkentésre került sor, jár a végkielégítés.

Munkavállalói felmondásnál nem jár, jogszerű munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén jár

Abban az esetben, ha a munkavállaló szünteti meg felmondással a munkaviszonyát, nem jogosult végkielégítésre és – amennyiben attól a munkáltató nem tekint el –, köteles teljes felmondási idejét munkában tölteni.

Ezzel szemben, ha a munkavállaló azonnali hatályú felmondással szünteti meg a munkaviszonyát és ennek indokát a munkáltató nem vitatja vagy vitatja, de a bíróság jogerős ítéletével megállapítja az azonnali hatályú felmondás jogszerűségét, abban az esetben is jár részére végkielégítés.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan kell eljárni közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetés esetén, milyen egyéb szabályokra kell figyelni, továbbá mennyi a végkielégítés mértéke!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink