adozona.hu
Magyarországi járatokat is érinthet a határrendészeti dolgozók sztrájkja a brit reptereken
//test-adozona.hu/munkajog/Ujra_sztrajkolnak_tobb_nagy_brit_repulotere_ERX2WP
Magyarországi járatokat is érinthet a határrendészeti dolgozók sztrájkja a brit reptereken
Újabb többnapos sztrájkot kezdtek szerdán több nagy brit repülőtéren a határrendészeti dolgozók, miután a kormány továbbra sem teljesítette béremelési követelésüket.
A brit belügyminisztérium a szokásosnál hosszabb várakozási időre, késések, fennakadások lehetőségére figyelmeztette a Nagy-Britanniába készülő utazókat.
A karácsonyi sztrájkok idején mindazonáltal nem voltak nagyon jelentős fennakadások, mivel a kormány katonákat, köztisztviselőket és más területeken dolgozó, önkéntesen jelentkező kormányalkalmazottakat képzett ki a határrendészeti feladatok ellátására.
A UK Border Force végzi a brit határállomásokon – a repülőtereken, a kikötőkben és a nemzetközi forgalmú pályaudvarokon – az útlevelek ellenőrzését.
Nagy-Britannia csaknem három éve kilépett az Európai Unióból, így az EU-országokból érkezőkre ugyanazok a beléptetési szabályok érvényesek, mint a világ más térségeiből beutazókra.
A sztrájkok nem érintik a Londontól északra, illetve északkeletre fekvő Luton és Stansted repülőtereket, amelyekre a Magyarországról beutazók többsége érkezik.
Sztrájkolnak viszont a határrendészeti dolgozók London két másik nagy nemzetközi repülőterén, Heathrow-n és Gatwicken, amelyekre szintén közlekednek járatok Magyarországról.
A munkabeszüntetési akció kiterjed emellett Birmingham, Cardiff, Glasgow és Manchester repülőtereire.
Ágazati előrejelzések szerint a sztrájksorozat teljes időszakában várhatóan kilencezer menetrendszerű és charterjárat száll le ezeken a repülőtereken, 1,8 millió utassal a fedélzetén.
A londoni belügyminisztérium kéri, hogy a Nagy-Britanniába készülők ellenőrizzék légitársaságuknál, utazási irodájuknál vagy túraszervezőiknél járataik indulását.
A tárca javasolta, hogy az erre jogosult beutazók a sztrájkok idején használják az elektronikus beléptetőkapukat (eGates). Ezeket a kapukat azok vehetik igénybe, akiknek biometrikus azonosítóval ellátott útlevelük van, betöltötték 12. életévüket – bár a 12-17 év közöttiek csak felnőttek kíséretében használhatják az e-kapukat –, és brit, európai uniós, illetve amerikai, kanadai, ausztrál, új-zélandi, japán, szingapúri, dél-koreai, svájci, norvég, liechtensteini vagy izlandi állampolgárok.
A UK Border Force alkalmazottainak szakszervezete azzal indokolta a sztrájkokat, hogy a kormány az érdekképviselet által követelt 10 százalék helyett mindössze 2 százalékos béremelést ajánlott.
Nagy-Britannia évtizedek óta példátlan sztrájkhullámot él át ezekben a hetekben, mindenekelőtt a megélhetési költségek negyven éve nem tapasztalt ütemű emelkedése miatt.
A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint októberben 11,1 százalékos, novemberben 10,7 százalékos volt a tizenkét havi infláció Nagy-Britanniában.
Az elmúlt napokban sztrájkoltak a vasutasok, a tanárok, a kórházi ápolók, a mentősök és a buszsofőrök.
A vasúti dolgozók jelenleg is sztrájkolnak, és január 3-án újabb ötnapos sztrájkot kezdenek, ha addig nem sikerül megállapodásra jutni bérköveteléseikről.
Hozzászólások (0)