adozona.hu
Újabb európai uniós irányelv – változik a munka törvénykönyve
//test-adozona.hu/munkajog/Ujabb_Europai_Unios_iranyelv_segiti_hamaros_XZ0X6U
Újabb európai uniós irányelv – változik a munka törvénykönyve
Korábban már beszámoltunk arról, hogy az Európai Unió irányelvet fogadott el a munka és a magánélet összehangolásának elősegítése érdekében. Az irányelv célja a munkaerőpiaci esélyegyenlőség növelése, illetve az egyenlő bánásmód követelményének fokozottabb érvényre juttatása. Az irányelv jelenleg kihirdetésre vár, azt követően a tagállamoknak 3 éven belül kell átültetniük. Nézzük miben hoz változást a szabályozás!
Apasági, szülői, gondozói szabadság, rugalmas foglalkoztatás fogalma
A szabályozás célja a rugalmas foglalkoztatás kereteinek további szélesítése, s ennek érdekében az apasági, a szülői, és a gondozói szabadság megteremtése, valamint a rugalmas foglalkoztatás kereteinek bővítése. Az apasági szabadság az apák vagy – ha és amilyen mértékben a nemzeti jog elismeri – a velük egyenjogú társszülők számára a gyermek születése alkalmával gondozás nyújtása céljából biztosított munkahelyi szabadság.
A szülői szabadság a gyermek születése vagy örökbefogadása esetén a gyermek gondozása céljából a szülőknek biztosított munkahelyi szabadság. A gondozói szabadság pedig az egyes tagállamok által meghatározott, a munkavállalóknak abból a célból biztosított munkahelyi szabadság, hogy súlyos egészségügyi okból jelentős mértékű gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozójuknak vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek személyes gondozást vagy támogatást nyújtsanak.
Gondozónak az minősül, aki súlyos egészségügyi okból jelentős mértékű gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozójának vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek személyes gondozást vagy támogatást nyújt. Ezzel összefüggésben hozzátartozónak minősülnek a munkavállaló fia, lánya, anyja, apja, házastársa vagy élettársa, amennyiben a nemzeti jog elismeri az ilyen élettársi viszonyt [az Mt. 294. § (1) (b) elismeri].
Végezetül, rugalmas munkafeltételek alatt azt érti az irányelv, hogy a munkavállalók számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy átszervezzék munkarendjüket, többek között távmunka, rugalmas munkabeosztás vagy a munkaórák számának csökkentése útján.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az apasági szabadságra, a szülői szabadságra és a rugalmas foglalkoztatásra vonatkozó változások főbb szabályait!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)