hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újabb európai uniós irányelv – változik a munka törvénykönyve

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Korábban már beszámoltunk arról, hogy az Európai Unió irányelvet fogadott el a munka és a magánélet összehangolásának elősegítése érdekében. Az irányelv célja a munkaerőpiaci esélyegyenlőség növelése, illetve az egyenlő bánásmód követelményének fokozottabb érvényre juttatása. Az irányelv jelenleg kihirdetésre vár, azt követően a tagállamoknak 3 éven belül kell átültetniük. Nézzük miben hoz változást a szabályozás!

Apasági, szülői, gondozói szabadság, rugalmas foglalkoztatás fogalma

A szabályozás célja a rugalmas foglalkoztatás kereteinek további szélesítése, s ennek érdekében az apasági, a szülői, és a gondozói szabadság megteremtése, valamint a rugalmas foglalkoztatás kereteinek bővítése. Az apasági szabadság az apák vagy – ha és amilyen mértékben a nemzeti jog elismeri – a velük egyenjogú társszülők számára a gyermek születése alkalmával gondozás nyújtása céljából biztosított munkahelyi szabadság.

A szülői szabadság a gyermek születése vagy örökbefogadása esetén a gyermek gondozása céljából a szülőknek biztosított munkahelyi szabadság. A gondozói szabadság pedig az egyes tagállamok által meghatározott, a munkavállalóknak abból a célból biztosított munkahelyi szabadság, hogy súlyos egészségügyi okból jelentős mértékű gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozójuknak vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek személyes gondozást vagy támogatást nyújtsanak.

Gondozónak az minősül, aki súlyos egészségügyi okból jelentős mértékű gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozójának vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek személyes gondozást vagy támogatást nyújt. Ezzel összefüggésben hozzátartozónak minősülnek a munkavállaló fia, lánya, anyja, apja, házastársa vagy élettársa, amennyiben a nemzeti jog elismeri az ilyen élettársi viszonyt [az Mt. 294. § (1) (b) elismeri].

Végezetül, rugalmas munkafeltételek alatt azt érti az irányelv, hogy a munkavállalók számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy átszervezzék munkarendjüket, többek között távmunka, rugalmas munkabeosztás vagy a munkaórák számának csökkentése útján.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az apasági szabadságra, a szülői szabadságra és a rugalmas foglalkoztatásra vonatkozó változások főbb szabályait!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink