hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezetés munkaviszonyban

  • adozona.hu
5

A kft. többségi tulajdonosa elláthatja-e a személyes közreműködést munkaviszonyban, ha az ügyvezetést munkaviszonyban végzi, illetve akkor, ha az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony alapján látja el? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy kft. többségi tulajdonosa nyugdíjas társas vállalkozóként végzi a személyes közreműködést, nem ügyvezető. A kisebbségi tulajdonos jelenleg ügyvezető, személyesen nem működik közre, és most az ügyvezetésről is szeretne lemondani. A többségi tulajdonos így ügyvezető és személyesen közreműködő is lesz. Kérdésem az, hogy az ügyvezetés ellátható-e munkaviszonyban a Ptk. megengedő rendelkezése alapján, ha nincs meg az Mt.-ben elvárt alárendeltségi viszony? Másik kérdésem, hogy a többségi tulajdonos elláthatja-e a személyes közreműködését munkaviszonyban akkor, ha az ügyvezetést munkaviszonyban végzi, illetve akkor, ha az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony alapján látja el?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Nincs akadálya annak, hogy a tulajdonos munkaviszonyban lássa el az ügyvezetői teendőket, annak ellenére sem, hogy nem lesz meg az alá-fölérendeltségi viszony. Sőt, ha a kft. átalakulna egyszemélyes társasággá, abban az esetben is jogszerű megoldás lenne. A hatályos Ptk. 3:112. § (1) bekezdése ugyanis az alábbiak szerint rendelkezik: társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.

A második kérdés lényegesen összetettebb. A társas vállalkozás tagja alapvetően háromféle jogviszonyban végezhet munkát a társaságban: munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban, illetve tagsági jogviszonyban. Azonban különbséget kell tenni aszerint is, hogy a tag a gazdasági társaság vezető tisztségviselője-e vagy sem.

A vezető tisztségviselő (jelen esetben kft. ügyvezetője) e feladatát – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.

Az 1997. évi LXXX. törvény 4. § d) pontjának 1. alpontja szerint társas vállalkozó többek között a korlátolt felelősségű társaság tagja, ha a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony).

Az 5. alpont alapján társas vállalkozó a korlátolt felelősségű társaság olyan természetes személy tagja, aki a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látja el, kivéve, ha az 1. alpont szerint társas vállalkozónak minősül.

Érdemes megnézni a NAV 2014-es, jelen tárgyban született tájékoztatóját, mely többes jogviszonyt állapít meg arra az esetre, ha a munkaviszonyban illetve megbízási jogviszonyban ellátott ügyvezetés mellett az ügyvezető egyéb személyes közreműködést is folytat.

Társas vállalkozónak abban az esetben fog minősülni a kft. tagja, ha az ügyvezetést nem munkaviszonyban – hanem megbízási jogviszonyban – látja el, és mellette munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében nem történik személyes közreműködés a társaságban.

Azaz, amennyiben a kft. ügyvezető tagja munkaviszonyban végzi a vezető tisztségviselői feladatokat és egyidejűleg egyéb jellegű munkát is végez, melyet nem munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban lát el, abban az esetben a tag "többes jogviszonyban" állónak minősül, vagyis a vezető tisztség tekintetében – ahogyan az előbb írtam – munkaviszonyban, a személyes közreműködése tekintetében társas vállalkozóként lesz biztosított.

Ehhez képest, ha a kft. tagja a vezető tisztségviselést megbízási jogviszonyban végezné, mellette személyesen is közreműködne a társaságban (nem munkaviszonyban és megbízásban), és más cégnél heti 36 órás munkaviszonyban is állna, abban az esetben is a többes jogviszony esete áll fenn. A személyes közreműködésre tekintettel a tag társas vállalkozónak minősül, a vezető tisztség tekintetében a Tbj. 5. § (2) bekezdését kell alkalmazni, a másik cégnél pedig a munkaviszonyra vonatkozó szabályok az irányadók.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (5)
dudas.dr

Kedves Hozzászólók, köszönöm, hogy olvasták az írást és észrevételt is tettek! A válasz biztosítási jogviszonyra vonatkozó része teljes egészében – beleértve a „többes jogviszonyt” is - a NAV társas vállalkozókról szóló 2014. évi tájékoztatója alapján készült, melyet a mai napig alkalmaz az ellenőrzések során. Üdvözlettel, Hajdu-Dudás Mária

Ruszin Zsolt

A többes jogviszony elég nagy butaságnak hangzik. Ez azt jelentené, hogy a tag direkt úgy konstruálja meg a munkaszerződését, hogy tagi közreműködése kilógjon a munkaköréből. Az ilyenekért szerintem Nobel díj járhat. Rögtön 2.

Kellene egy lektor, akkor nem jelennének meg ilyen cikkek.

Biró László

Elég fura információk birtokába jutott a kedves hozzászóló a jövő évre vonatkozóan.

emeszter

Még egy észrevétel: elfelejtődött, hogy nyugdíjas személyről van szó, aki így kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó.
Bármilyen jogviszonyban mindössze 15% szja-t fizet 2019-től. Semmi mást, és a cég sem fizet utána semmit.

emeszter

Ez nevetséges.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink