adozona.hu
Több munkakörben ugyanannál a munkáltatónál
//test-adozona.hu/munkajog/Tobb_jogviszony_ugyanannal_a_munkaltatonal_3KRM2P
Több munkakörben ugyanannál a munkáltatónál
Egy kft. targoncás munkakörben, 8 órában foglalkoztatott munkavállalóját gondnoki feladatok ellátásával szeretné megbízni. Milyen lehetőségek vannak a munkáltató részéről, hogy mindkét feladat ellátása megoldott legyen az említett dolgozóval? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A felek munkaviszonyt vagy megbízási jogviszonyt létesíthetnek egymással. Azt, hogy melyik a jogszerű foglalkoztatási forma, a jogviszony tartalmi elemei döntik el.
A munkaviszonyra jellemző, hogy a munkavállaló munkavégzése munkabér ellenében történik, a munkakörbe tartozó feladatok elvégzésére irányul, a munkaszerződésben meghatározott helyen, előírt munkaidőben, személyesen, folyamatosan és rendszeresen, a munkáltató széleskörű ellenőrzési joga mellett. A munkavállalót rendelkezésre állási kötelezettség terheli, köteles az előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni, a munkaidő alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni. Mindez a polgári jog körébe tartozó munkavégzésre irányuló jogviszonyok vonatkozásában nem tekinthető meghatározó kötelezettségnek, nem önmagában a jelenlét, a munkavégzésre történő készenállás, hanem szerződés szerinti szolgáltatás biztosítása, munkával elérhető eredmény, illetve a gondos eljárás a fő és meghatározó kötelem.
Munkaviszony esetén a munkavégzés időtartamát, a munkarendet, a munkaidő-beosztást – kollektív szerződés rendelkezése hiányában – a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) által szabályozott korlátok között a munkáltató határozza meg. Ezzel szemben polgári jogi jogviszony esetében a feladat elvégzésének kizárólag a határidejét vagy a teljesítési részhatáridőket, illetve az ügy ellátásának időpontját állapítja meg a megbízó, illetve a megrendelő. A munkaidő nincs beosztva, a munka elvégzéséhez szükséges időt a megbízott saját maga szervezi, maga határozza meg a feladat által megkívánt módon. Javaslom tehát, hogy vizsgálják meg, mit várnak el egymástól a felek és ez alapján döntsenek a szerződéstípusról.
Amennyiben a munkaviszony mellett döntenek, abban az esetben lényeges, hogy mivel a gondnoki teendők nem képezik a munkaköri feladatok részét és a két munkakör elkülönül egymástól, megítélésem szerint erre a feleknek külön kellene létrehozniuk egy másik munkaviszonyt. Az Mt. ugyanis nem tiltja, hogy azonos felek között egyszerre több munkaviszony is álljon fenn párhuzamosan, noha ilyenkor fokozottan kell ügyelni a joggal való visszaélés elkerülésére (a munkáltató ne ezzel a megoldással hosszabbítsa meg a munkavállaló rendes munkaidejét).
Megjegyzem, ismert olyan álláspont is, amely szerint azonos felek között több munkaviszony eleve nem létesíthető, továbbá azonos felek között létesített munkaviszonyon belül a felek többes munkakört is meghatározhatnak.
Amire ügyelni kell: a munkavégzési időszakok nem eshetnek egybe, a munkaidő mértékére vonatkozó korlátozások a különböző jogviszonyokban nem adhatók össze. A párhuzamosan fennálló jogviszonyokból eredő jogok és kötelezettségek jogviszonyonként külön-külön bírálandók el. Például, a munkavállalót a szabadság, a betegszabadság, a végkielégítés stb. minden munkaviszonyában megilleti, ha ezek jogosultsági feltételei az egyes jogviszonyaiban külön-külön is fennállnak.
Mivel a felek között már fennáll egy munkaviszony, egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló jogviszony nem létesíthető.
Hozzászólások (0)