hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Távolléti díj: mikor kell fizetni, hogyan kell kiszámolni?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Több tucatnyi olyan szituáció szerepel a munka törvénykönyvében és más jogszabályokban, amikor a munkáltató távolléti díjat köteles fizetni a munkavállalónak. Ismertetjük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen elemekből tevődik össze a távolléti díj.

A munka törvénykönyve (Mt.) különböző bérszámításokról rendelkezik. Ennek keretében külön szabályozza az alapbért, a teljesítménybért, és ezen bérek alapján a távolléti díjat. Számos olyan élethelyzet van, amikor a munkaviszony alapján kifizetendő bér számításakor a távolléti díjjal kell számolni. Ide tartozik például szabadság és a betegszabadság ideje, a végkielégítés. Továbbá a társadalombiztosítási jogviszony vonatkozásában is jelentősége van a távolléti díjnak. Az 1997. évi LXXX. törvény alapján munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt szünetel a biztosítási jogviszony kivéve ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére például távolléti díj jár. Mindezekre tekintettel alábbi cikkünkben ismertetjük a távolléti díj szabályait, ezen belül is részletezésre kerül, hogy mikor képezi a kifizetés alapját a távolléti díj.

Alapbér

A munka törvénykönyve alapján az alapbér – amit mindig időbérben kell meghatározni – nem lehet kevesebb a kötelező legkisebb munkabérnél. Azaz teljes munkaidőben történő munkavégzéskor a bér nem lehet kevesebb havi bruttó 111 000 forintnál, ha pedig a munkaviszonyban ellátandó tevékenység szakképzettséget igényel, akkor havi bruttó 129 000 forintnál.

Megjegyzés: Állásidőre is alapbér jár. Azaz abban az esetben is alapbért kell fizetni, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének – kivéve az elháríthatatlan külső okot – beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, hogyan számít bele a teljesítménybér a távolléti díjba, továbbá milyen esetekben kell fizetn
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig
férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

Ha szeretne többet megtudni a munkajog területét érintő változásokról, jelentkezzen 2016. április 25-ig 30%-os kedvezménnyel a HVG Munkajog-konferenciájára!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink