hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Otthonról dolgozna? Így lehet távmunkában foglalkoztatni

  • adozona.hu

Hogyan lehet gyeden lévő kismamát távmunkában foglalkoztatni? Mit kell tartalmazni a munkaszerződésnek, s milyen szabályok vonatkoznak a költségtérítésre?– kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.

Olvasónk gyeden lévő kismamát foglalkoztatna távmunkában, s a következő munkajogi kérdésekben kérte szakértőnk segítségét:

– Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek?
– Hogyan kell vezetni a (vagy kell-e vezetni) munka- és pihenőidő-nyilvántartó lapot?
– A munkáltató köteles-e a béren felül költségtérítést adni például a fűtés, a világítás, az internethasználat díjának kifizetéséhez, ha a munkavégzés helye a munkavállaló lakása?
– Megteheti-e a munkáltató, hogy úgy állapodik meg a munkavállalóval, hogy a megállapodott munkabér tartalmazza a munkavállaló esetlegesen felmerülő költségeit is?

A munkaszerződésben kifejezetten meg kell állapodni abban, hogy a munkavállalót távmunkavégzés keretében foglalkoztatja a munkáltató. Indokolt rögzíteni, hogy hol van a munkavégzés helye (mivel ez nem kötelező eleme a munkaszerződésnek), különösen abban az esetben, ha például nem az otthonában végzi a munkát a dolgozó.

Érdemes megállapodni a kapcsolattartás módjában is (ugyanakkor ezt a munkáltató egyoldalú döntésével is meghatározhatja). Részletesen megállapodhatnak az ellenőrzés valamennyi kérdésében, ennek hiánya esetén a munkáltató egyoldalúan jogosult megállapítani annak módját (ebben az esetben nem jelenthet a munkavállaló, továbbá a munkavégzés helyeként szolgáló ingatlant használó személy számára aránytalan terhet).

A munkáltató előírhatja, hogy az általa biztosított számítástechnikai vagy elektronikus eszközt a munkavállaló kizárólag a munkavégzéshez használhatja (azaz ebben is megállapodhatnak, de ettől eltérően is). Lényeges, hogy a munkáltató minden olyan információt köteles megadni a távmunkát végző munkavállalónak, amelyet más munkavállalónak is (éppen azért, mert a hagyományos információ-áramlás nehezebben valósul meg).

Főszabály szerint a távmunkát végző munkavállaló munkarendje kötetlen, ebből következően a rendes, rendkívüli munkaidőt, készenlétet nem kell nyilvántartani. a munkavállaló munkaideje beosztását, felhasználását maga jogosult beosztani. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a munkavállaló átlépheti a munkaidőre vonatkozó kógens szabályokat.

Ugyanakkor a felek abban is megállapodhatnak, hogy a munkáltató fogja beosztani a munkaidőt, és ebben az esetben a munkáltató köteles lesz ezeknek az időtartamoknak a betartását ellenőrizni és nyilvántartani (a gyakorlatban maga a munkavállaló vezeti a nyilvántartást, és az abban foglaltak betartását a munkáltató szúrópróbaszerűen ellenőrzi).

A munkaeszközök esetében – amennyiben azokat a munkavállaló biztosítja –, a munkáltató köteles munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatot végeztetni (Munkavédelmi törvény 86/A §). A munkavállaló felmerülő költségeihez való hozzájárulással kapcsolatban nem tartalmaz kötelező előírást az Mt., a munkáltató azonban hozzájárulhat a kiadásokhoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink