adozona.hu
Tanulmányi szerződés: mikor köthető, mikor nem?
//test-adozona.hu/munkajog/Tanulmanyi_szerzodes_milyen_kepzesekhez_kot_D9UMO1
Tanulmányi szerződés: mikor köthető, mikor nem?
A munkáltatók különféle képzésekhez támogatást nyújthatnak munkavállalóiknak. Tanulmányi szerződést azonban csak abban az esetben lehet kötni a dolgozókkal, ha nem a munkáltató kötelezi őket a tanulmány elvégzésére. Bírósági ítéletekben foglaltakat idézve, illetve a munka törvénykönyvének vonatkozó passzusaira hivatkozva részletezzük a tanulmányi szerződés megkötésére vonatkozó tudnivalókat.
A munkáltató által előírt kötelező képzésekre egy sor jogszabályi korlát érvényesül. Ezek alapvetően abból erednek, hogy a képzést a munkaidő részének tekintjük, mivel arra a munkáltató utasítási joga alapján, kötelező jelleggel kerül sor. A tanulmányi szerződés azonban teljesen más, alapvetően polgári jogi műfaj. Tanulmányi szerződést csak munkaviszony fennállása esetén lehet érvényesen kötni. Amennyiben a felek ezt megelőzően kötnek hasonló tartalmú megállapodást, akkor arra a Ptk. szabályait kell alkalmazni, s vitatni sem munkaügyi jogvita keretében lehet.
A felek sok mindent bevállalhatnak
A felek írásbeli megállapodásában a munkáltató azt vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig, hogy a tanulmányokat folytatja, valamint meghatározott ideig nem szünteti meg felmondással a munkaviszonyát.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a bírói gyakorlat bemutatásával is részletezzük a tanulmányi szerződésre vonatkozó tudnivalókat.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig
férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Ha szeretne többet megtudni a munkajog területét érintő változásokról, jelentkezzen 2016. április 25-éig 30 százalékos kedvezménnyel a HVG Munkajog-konferenciájára!
Hozzászólások (0)