adozona.hu
Szabadság kiadása – mutatjuk, mire ügyeljen a munkáltató
//test-adozona.hu/munkajog/Szabadsag_kiadasa_Mt_szabaly_munkaltato_W5P5XO
Szabadság kiadása – mutatjuk, mire ügyeljen a munkáltató
Ismét közeledünk a szabadság kiadásának fő szezonjához, így érdemes áttekinteni, hogy mely szabályok betartására kell különösen ügyelni. Az összefoglaló aktualitását adja az is, hogy a szabadság kiadására vonatkozó szabályokban idén is történt változás. Lássuk a legfontosabb szabályokat!
A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. Ez azt is jelenti, hogy azt a 7 munkanapot is a munkáltató adja ki, amellyel lényegében a munkavállaló rendelkezik. A munkáltató ugyanis évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.
Fontos, hogy ha a munkavállaló ezen jogával nem él, a szabadságot a munkáltatónak akkor is ki kell valamikor adni. Nem csak ezen időszakkal rendelkezik ugyanakkor a munkavállaló. A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 118. § (1) és (2) bekezdése szerinti és a gyermekekhez kapcsolódó pótszabadságot és a szülői szabadságot ettől az évtől kezdődően a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, amelyre vonatkozó igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt kell bejelentenie.
Az Adózóna korábbi írásait munkajog témakörben itt olvashatja el. A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg. |
Nem írható ki szabadság, ha a munkavállalónak nem tudunk munkát adni
Az Mt. 122. § (4) bekezdése alapján a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell. Ennek a szabálynak pedig az az alapvető oka, hogy a munkavállaló a magánéletét megfelelően tervezni tudja. Ha ugyanis a munkáltató szabadon, kötöttségek nélkül oszthatná be a munkavállaló munkaidejét, a magánélet szabadsága, illetve a tényleges pihenés nem valósulhatnának meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, milyen további szabályokra ügyeljen a munkáltató a szabadság kiadásakor.
Hozzászólások (0)