adozona.hu
Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba
//test-adozona.hu/munkajog/Sokat_veszithet_ha_belemegy_a_kozos_megyegy_Q65ZUQ
Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba
Gyakran hallani munkavállalóktól, hogy „közös megegyezéses felmondással” szűnt meg a munkaviszonyuk vagy, hogy nem fogadták el a felmondást, ezért nem írták alá. Jelen cikkben az ide vonatkozó pontatlan megfogalmazásokat és tévedéseket küszöböljük ki.
A munkaviszony megszüntethető felmondással vagy közös megegyezéssel, azaz két különböző megszűnési módról van szó, amelyeket nem szabad összekeverni.
Felmondással a határozott és határozatlan idejű munkaviszony egyaránt megszüntethető, melyet a munkáltató köteles indokolni. Az indokkal szemben a törvény három együttes feltétel fennállását követeli meg: világosnak, valósnak és egyben okszerűnek is kell lenni.
Az indok kizárólag az alábbiakkal összefüggő lehet:
1. a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, például a munkavállaló megszegi a munkáltató utasításait,
2. a munkavállaló képességével, például egészségügyi vagy szakmai alkalmatlanság,
3. a munkáltató működésével összefüggő ok, például átszervezés, minőségi csere, létszámcsökkentés.
Az indokolási kötelezettség alól kivételként rögzíti a törvény, hogy a munkáltató a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül, azonban a határozott idejű foglalkoztatás esetén terheli az indokolási kötelezettség. Nem kell megindokolnia a munkáltatónak továbbá a vezető állású munkavállalónak a határozatlan idejű munkaviszonya felmondással történő megszüntetését sem.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk a kmunkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése, illetve a munkáltatói felmondás közötti jelentős eltéréseket.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)