hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rezsitámogatás megvonása mint hátrányos jogkövetkezmény

  • adozona.hu

Írásbeli figyelmeztetésben részesült munkavállalótól megvonható-e a rezsitámogatás? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szól: cégünk rezsitámogatás címén, az általa meghatározott hónapokra (január–február–-március) fizet egy bizonyos összeget, melyet hóközi kifizetésként teljesít, de a bérjegyzékben feltüntetésre kerül. Adott egy munkavállaló, aki gondatlanságból követett el károkozást a cégnek. A cég írásbeli figyelmeztetésben részesítette az elkövető munkavállalót. A munkavállaló pedig arra lett figyelmes, hogy nem kapta meg a rezsitámogatást (40 ezer forint). A rezsitámogatási jogosultság egyik feltétele, hogy a tárgyhónapot megelőző hónapban ne legyen fegyelmi határozata az érintettnek. A szakszervezetünk véleménye az, hogy így hátrányos jogkövetkezmény alkalmazása is történik egyben, melyet fel kellene tüntetni az írásbeli figyelmeztetésben is. A kollektív szerződésünk is tartalmazza a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazásának írásbeli követelményeit. Jogos-e a levonás vagy sem? Élhet-e jogorvoslattal az érintett munkavállaló (2023. február 28-án kapta kézhez az írásbeli figyelmeztetést, amely nem tartalmazta a hátrányos jogkövetkezmény ismérveit)?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az írásbeli figyelmeztetéssel szemben is követelmény, hogy az tartalmazzon valós, okszerű és világos indokolást. Ki kell oktatni továbbá a munkavállalót a jogorvoslati lehetőségeiről, azaz arról, hogy 30 napon belül bírósághoz fordulhat a hatályon kívül helyezés érdekében. Utóbbi elmulasztása esetén a munkavállaló 6 hónapon belül tud élni a jogorvoslati jogával.

Megjelent! Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal

Önmagában az adott juttatásból való kizárás hátrányos jogkövetkezménynek minősül. Ekkor szintén irányadó a fenti szabály (indokolási kötelezettség). Az is jogszerű azonban, hogy a juttatás kifizetését a munkáltató ahhoz köti, hogy meghatározott időszakban ne részesüljön a munkavállaló írásbeli figyelmeztetésben.

Nem tudom, hogy pontosan miért értenek azon, hogy a figyelmeztetésnek tartalmaznia kell a hátrányos jogkövetkezmény „ismérveit”. Ha azt, hogy indokolni kell, akkor egyetértek. A munkavállaló mindenképpen fordulhat bírósághoz: ha itt a munkáltató nem tudja bizonyítani a leírt indokolás jogszerűségét, netán indokolás sincs, abban az esetben nem lesz jogszerű a rezsitámogatásból való kizárás.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink