adozona.hu
Próbaidő-problémák járvány idején
//test-adozona.hu/munkajog/Probaido_problemak_jarvany_idejen_KH2MGO
Próbaidő-problémák járvány idején
A kijárási korlátozások, illetve a járvány következtében előálló gazdasági lassulás valamennyi munkáltató tevékenységét érinti. Kérdés, hogy ezek a folyamatok milyen hatással vannak a felek szerződéses viszonyrendszerére, jelen esetben a próbaidő megállapítására.
Először is: próbamunka nem létezik
A próbaidő intézményének célja az, hogy a felek kölcsönösen megismerjék a munkaviszony körülményeit, a munkavégzés feltételeit (egymást), és amennyiben azokat nem tartják megfelelőnek, azonnali hatályú felmondással megszüntethessék a munkaviszonyt. Rendszerint ugyanezen céllal szoktak vállalkozások „próbamunkát” alkalmazni, melynek jogszabályi alapja ugyanakkor sosem volt. Fontos tudni, hogy a próbamunka munkaviszonynak minősül (EBH 2001.2.), és ezért ugyanúgy munkabér illeti meg a munkavállalót, mint minden más munkaviszonyban. Ezen felül a próbamunka nem próbaidő, így a feleket nem illeti meg az azonnali hatályú, indokolás nélküli felmondás joga sem.
Ismét kapható a Cégek átalakulása és megszűnése című kiadványunk! |
Próbaidő érvényesen csak a munkaszerződés megkötésekor köthető ki
A próbaidő rendeltetése az, hogy a felek egymás teljesítményét megismerjék. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) átfogóan szabályozza azt a kérdést, hogy a felek mikor és hogyan köthetnek ki próbaidőt. Az Mt. 45. § (5) bekezdés szerint a felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot. A felek között ismételten létesített munkaviszony során a próbaidő kikötése a joggal való visszaélés tilalmába ütközhet. Ha a felek között korábban megbízási jogviszony állt fenn, akkor a közvetlenül azt követően létesített munkaviszonyban ugyanakkor már kiköthető a próbaidő (LB Mfv. I. 10.477/2000/4.). Nagy mozgástere ugyanakkor a feleknek a próbaidő tekintetében nincsen.
A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi lesz a próbaidővel keresőképtelenség, fizetés nélküli szabadság alatt, illetve hogy eltérhetnek-e a felek a próbaidő szabályaitól!
Hozzászólások (0)