hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Próbaidő-problémák járvány idején

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A kijárási korlátozások, illetve a járvány következtében előálló gazdasági lassulás valamennyi munkáltató tevékenységét érinti. Kérdés, hogy ezek a folyamatok milyen hatással vannak a felek szerződéses viszonyrendszerére, jelen esetben a próbaidő megállapítására.

Először is: próbamunka nem létezik

A próbaidő intézményének célja az, hogy a felek kölcsönösen megismerjék a munkaviszony körülményeit, a munkavégzés feltételeit (egymást), és amennyiben azokat nem tartják megfelelőnek, azonnali hatályú felmondással megszüntethessék a munkaviszonyt. Rendszerint ugyanezen céllal szoktak vállalkozások „próbamunkát” alkalmazni, melynek jogszabályi alapja ugyanakkor sosem volt. Fontos tudni, hogy a próbamunka munkaviszonynak minősül (EBH 2001.2.), és ezért ugyanúgy munkabér illeti meg a munkavállalót, mint minden más munkaviszonyban. Ezen felül a próbamunka nem próbaidő, így a feleket nem illeti meg az azonnali hatályú, indokolás nélküli felmondás joga sem.

Ismét kapható a Cégek átalakulása és megszűnése című kiadványunk!

Próbaidő érvényesen csak a munkaszerződés megkötésekor köthető ki

A próbaidő rendeltetése az, hogy a felek egymás teljesítményét megismerjék. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) átfogóan szabályozza azt a kérdést, hogy a felek mikor és hogyan köthetnek ki próbaidőt. Az Mt. 45. § (5) bekezdés szerint a felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot. A felek között ismételten létesített munkaviszony során a próbaidő kikötése a joggal való visszaélés tilalmába ütközhet. Ha a felek között korábban megbízási jogviszony állt fenn, akkor a közvetlenül azt követően létesített munkaviszonyban ugyanakkor már kiköthető a próbaidő (LB Mfv. I. 10.477/2000/4.). Nagy mozgástere ugyanakkor a feleknek a próbaidő tekintetében nincsen.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi lesz a próbaidővel keresőképtelenség, fizetés nélküli szabadság alatt, illetve hogy eltérhetnek-e a felek a próbaidő szabályaitól!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink