hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaszerződés módosítása: aktuális praktikus tanácsok

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A közeljövőben számos ok miatt szükségessé válhat a munkaszerződés módosítása. Ilyen lehet a megugró infláció miatt a munkavállalók megtartása érdekében történő béremelés, a növekvő könyvelési költségeket ellentételezendő bérpótlékátalány. Az emelkedő energiaárakra tekintettel továbbá otthoni munkavégzés válhat szükségessé.

A bérrendezés egyoldalú döntéssel is megtehető, támogatás adható

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 42. §-a szerint a munkaviszony munkaszerződéssel jön létre, melyet az Mt. 44. §-a alapján írásba kell foglalni. A felek az Mt. 58. §-a alapján a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, így azt írásba kell foglalni. A munkaszerződés módosítása csak akkor állapítható meg, ha kétséget kizáróan bizonyított a feleknek az adott feltételre vonatkozó egyező akaratnyilvánítása (BH2005. 118.). Ha a felek akaratnyilvánítása hibában szenved, az Mt. érvénytelenségre vonatkozó általános szabályai (Mt. 27–30. §) megfelelően alkalmazandóak.

A munkaszerződés-módosítás írásba foglalása azonban egy olyan időszakban, amikor a felek személyesen nem találkoznak, nehezen oldható meg, különösképpen, ha a munkavállaló e-mail címmel sem rendelkezik (például: fizikai dolgozók). Ilyen esetben a béremelés a munkáltató egyoldalú aktusával is történhet. Ebben az esetben felvetődik, hogy a béremelés nélkülözheti-e a felek közös megállapodását. Az Mt. szabályaiból egyértelmű, hogy ebben az esetben is szükséges a felek közös megegyezése. Mivel azonban a munkaszerződés módosítására is a munkaszerződés megkötésének szabályai irányadók, így ebben az esetben is érvényesül az a szabály, hogy az írásba foglalás hiányára csak a munkavállaló hivatkozhat, ő is csupán a tudomásszerzéstől (bérfizetés) számított 30 napon belül. Erre nyilvánvalóan nem fog sor kerülni, így a béremelés jogszerűsége nem válhat kérdésessé.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben a továbbiakban szó lesz a bérpótlékátalány, illetve a munkavégzés helyének módosításáról!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink