hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékjövedelemből lehet-e letiltani?

  • adozona.hu

Kétszemélyes kft. egyik tulajdonosának van munkabéréből kétfajta, összesen 50 százalékos letiltása. A tulajdonos szeretné tudni, hogy ha jóváhagyott osztalékot fizetnek ki a részére, azt is terheli-e a letiltás. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 65. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkaviszony alapján kapott munkabérből (a továbbiakban: munkavállalói munkabér) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.

(2) A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb az 50 százalékáig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) tartásdíj (14. §),

b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,

c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.

(4)Az (1)-(3) bekezdések alkalmazásában munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet személyi jövedelemadó-előleg fizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél.

A 66. paragrafus kiterjesztő szabálya az alábbiak szerint szól:

66. § A 65. § a következő járandóságok letiltása esetén is irányadó:

a)a kormányzati szolgálati, állami szolgálati, közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszony, továbbá a szolgálati viszony alapján járó illetmény,

b) a szövetkezeti tagot a munkaviszony jellegű jogviszony alapján megillető munkadíj,

c) az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme,

d) a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja,

e) bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyet valamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.

A fentiek alapján le lehetne vonni azt a következtetést, hogy az osztalék, mivel nem tekinthető sem társadalombiztosítási jogviszonyból, sem munkából eredő járandóságnak, díjazásnak, juttatásnak vagy követelésnek, nem képezheti a letiltás alapját.

Azonban a Vht. hivatkozott szakaszában a pénzkövetelés behajtásához alapul szolgáló jövedelemfajták nem kimerítő, taxatív jelleggel vannak felsorolva, hanem csak azokat a bér- és jövedelemtípusokat jelöli meg, amelyekből "elsősorban" letiltható a tartozás. Emellett a törvény 74. paragrafusa tartalmaz egy negatív felsorolást is, amelyben nevesíti a letiltás alól mentes jövedelmeket. Ezek között az osztalék nem szerepel. Szakértőnk megítélése szerint mindezekből következően a tulajdonosi osztalék követelésként letiltás alá esik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink