hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjügyek, Munka törvénykönyve: szakszervezeti követelések

  • adozona.hu
1

Levélben követelik régi jogaikat az új kormánytól a szakszervezetek, de érdemi párbeszéddel a Munka törvénykönyve mielőbbi felülvizsgálatát, a megszüntetésre ítélt korkedvezményes nyugdíj megmentését, valamint a korengedményes lehetőség újraélesztését is elvárják a döntéshozóktól.

Érdemi együttműködést követelnek a szakszervezetek az új kormánytól, s a szakmai párbeszédet a Munka törvénykönyve (Mt.) azonnali közös felülvizsgálatával kezdenék. Erre hamarosan levélben is felhívják a miniszterelnök figyelmét, beiktatása után elküldik neki az együttműködésre vonatkozó ajánlatukat, feltételeiket és követeléseiket – közölte Székely Tamás, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), valamint a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke. 

Elsők között követelik az Mt. korrekcióját, amelyet egyre több szakszervezet, egyre élesebben kritizál, mert annak európai normákkal ellentétes, kizárólag a munkaadóknak kedvező tartalma miatt emberek százezrei dolgoznak totálisan kiszolgáltatva.  A kormány ráadásul az elmúlt években még a szakszervezeti védelemtől is megfosztotta volna a dolgozókat, hiszen azzal, hogy drasztikusan megnyirbálta az érdekvédelem jogait, egyértelműen a mozgalom megbénítása volt a cél - állítja az elnök.

Az ASZSZ különösen fontosnak tartja a korkedvezményes nyugdíjrendszer megmentését - amelyet éppen ez év végén tervez megszüntetni a kormány -, és a már nem létező korengedmény visszaállítását. Székely a vegyipar, a gázipar és a közlekedés terén történtekkel indokolja a kedvezmények szükséges életben tartását: csak ebben az ágazatban 2013-ban 5 ezer ember került utcára, s a tendencia máris folytatódik. Ugyanis az Egyesült Vegyiműveknél, a Douwe Egbertsnél, a Michelinnél és több más cégnél is bejelentett gyárbezárás miatt megint több ezren maradnak munka nélkül, holott egy jól kidolgozott korengedményes nyugdíjrendszerrel sokukat meg lehetne menteni a munkanélküliségtől.

Az elnök hangsúlyozza, a szakszervezeteknél tudják, hogy a döntéshozók valamiért irtóznak a kedvezményes nyugdíj – mi több, magától a nyugdíjnak is a – fogalmától, ezért a mozgalom szakértői "foglalkoztatáspolitikai eszközre" keresztelték azt a megoldást, amellyel életben lehet tartani a kedvezményt. Ezt is a törvényhozók rendelkezésére bocsátanák, mint ahogy néhányszor már meg is tették. A konföderáció különösen érintett e kérdésben, hiszen a vegyiparban, a gumigyártás és a közlekedés területén folyamatos műszakban dolgozók nagy része meg sem éri az öregségi nyugdíjkort. A szakszervezet ezt az  állítását az ágazaton belül készített hivatalos egészségügyi felméréssel, s annak lesújtó eredményével is alá tudja támasztani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Budavári Tamás

Hol van itt új kormány??? És..., miben is újultak meg a "cikkcakk-szervezetek"?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink