hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fel lehet mondani annak a munkavállalónak, aki a nők 40 nyugdíját veszi igénybe?

  • adozona.hu

Dolgozónk 59 évesen ment nyugdíjba a nők 40 éves lehetőségével élve. Rá is vonatkozik az, hogy fel lehet neki mondani? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 294. § (1) bekezdés g) pontja szerint nyugdíjas munkavállaló, aki

  • ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság);
  • gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül;
  • gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül;
  • gd) egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül;
  • ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül;
  • gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.

A Tny. 18. § (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.

Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

A nők „kedvezményes, 40 éves jogosultság” jogcím alapján a nyugdíjas munkavállaló tehát a gb) pont esetbe tartozik. Ez azt jelenti, hogy ekkor munkajogi szempontból nézve nincs jelentősége a 65. életév betöltésének, mert a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül a kérdés szerinti 59 életéve ellenére is. A munkáltató pedig a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Ezen jogát a munkáltató tehát akár ma is gyakorolhatja, nem kell megvárnia a 65. életév betöltését.

Lényeges, hogy az indokolási kötelezettség alól csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén mentesül a munkáltató, határozott idejű foglalkoztatás esetén a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését indokolni köteles.

Abban az esetben, ha a munkavállaló a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, nem jogosult végkielégítésre. Jár azonban felmondási idő, és az esetlegesen ki nem adott szabadság pénzbeli megváltására is jogosult lesz a munkavállaló. Természetesen a fentiek ellenére nincs akadálya annak, hogy a munkáltató a végkielégítés mértékének megfelelő juttatásban részesítse a munkavállalót, értékelve lojalitását, munkavégzését. Ilyen kötelezettsége azonban nincs.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink