hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaviszony átszállásával járó jogügyletek – mutatjuk a fő munkáltatói teendőket

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Nem egyedi eset, amikor adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis a törvény rendezi. Érdemes körültekintően eljárni azon jogügyletek esetén, melyek a munkaviszonyok átszállásával járnak, elegendő időt szánva az átadó munkajogi gyakorlatának megismerésére, az esetleges kockázatok felmérésére, a munkaszerződések, tanulmányi szerződések, versenytilalmi megállapodások tanulmányozására.

„Cégjogi és munkajogi” jogutódlás

A munkáltató személyében változás kétféle módon következhet be: jogszabály vagy szerződés alapján. A jogszabályon alapuló jogutódlás tartalmát az általános jogelvek és a gazdasági társaságok működésére vonatkozó polgári jogi szabályok alapján határozhatjuk meg. Ismérve, hogy a jogelőd megszűnik, és ezért következik be a jogai és kötelezettségei tekintetében a jogutódlás, az őt megillető jogok és kötelezettségek tekintetében a jogutód munkáltató a jogelőd helyébe lép. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszonyt minden tekintetben folyamatosnak kell tekinteni az új munkáltatónál, annak kezdete, a munkafeltételek és minden egyéb, változatlanok maradnak.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) rendelkezéseit csak a megállapodáson alapuló változás esetén kell alkalmazni. Ilyen megállapodás lehet például az adásvétel, csere, bérlet, gazdasági társaságba való belépés. A munkáltató személyében akkor történik meg a változás, amikor a szerződés alapján a gazdasági egysége átszáll az átvevő munkáltatóra. A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, így ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely vagy ezek része. Abban a kérdésben, hogy mi minősül gazdasági egységnek, az Európai Unió Bíróságának joggyakorlatát, illetve a vonatkozó irányelvet érdemes segítségül hívni.  Az identitását megőrző gazdasági egység vizsgálatánál a kiszervezés valamennyi körülményét együttesen kell figyelembe venni, így különösen

  • az ingó- és ingatlan vagyontárgyak átadását, átvételét;
  • az immateriális javak (jogok) átruházását; a személyzet jelentős részének továbbfoglalkoztatását;
  • az érintett gazdasági egység által a jogutódlás előtt, és azt követően folytatott tevékenység hasonlóságát;
  • az átadást megelőző tevékenység folytatása, illetve a folytatás lehetőségének fennmaradását, ideértve az esetleges megszakítás időtartamát is;
  • a gazdasági egységhez kapcsolódó ügyfélkörhöz fűződő kapcsolatok átvételét.

Nem történik tehát munkajogi jogutódlás, amennyiben például csak egy-egy eszköz, jogosultság vagy kizárólag az ingatlan bérbeadásáról van szó.

HVG Munkajog 2023 különszám – digitális változatban is

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti az átvevő és átadó munkáltató teendőit, a munkáltatói jogokat és kötelezettségeket jogutódlás esetén, továbbá a kiszervezés lényegét.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink