hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkavégzés helye: nem szükségszerű elem a szerződésben

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A hatályos szabályok szerint a munkaszerződésben a munkavállaló munkahelye nem szükséges tartalmi elem: ez azt jelenti, hogy bár megjelölését előírja a törvény, azonban ha ezt elmulasztják a felek, a kisegítő szabály szerint munkahely az a hely, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi. A munkavégzési helynek, míg változatlanul végezzük feladatainkat, nincs igazi jelentősége. A felek aláírják a munkaszerződést, és talán egészen addig ki sem húzzák a fiókból, míg a munkáltatóban fel nem merül az igény a megszokottól eltérő helyen történő foglalkoztatásra. Ekkor jöhetnek a meglepetések.

A munkavégzés helye: Debrecen, Vinum u. 007.

A munkavállaló szorgosan végzi munkáját, amikor egy napon a munkáltató bejelenti, hogy a jól megszokott, hangzatos nevű kis utcából áthelyezi a székhelyét egy 20 km-rel távolabb lévő kisvárosba. A munkavállaló számára – figyelemmel arra, hogy az állandó lakóhelye a másik irányban van, további 30 km-rel távolabb – ez az 50 km nagy kényelmetlenséget jelentene, így nem tudna az új székhelyen munkát végezni. Hogyan tovább? Kinek kell lépnie?

Abból kell kiindulni, hogy a munkaszerződésben rögzített állandó munkahely módosításához mindig a felek egybehangzó akaratnyilatkozatára van szükség, hasonlóan ahhoz az esethez, amikor a munkaszerződésben munkavégzési hely nem került rögzítésre, és a munkavállaló szokásosan egy helyen végzi a munkáját. Ezt egyébként a gyakorlat alapján, néhány hetet követően egyértelműen meg lehet határozni.

Azaz, ha a munkáltatónak megváltozik a székhelye, amire figyelemmel meg kívánja változtatni a munkaszerződésben megjelölt munkavégzési helyet, ahhoz mindenképpen szükség van a munkavállaló hozzájárulására. Ez pedig szükségszerűen együtt jár a munkaszerződés módosításával.

Ilyenkor a munkáltató felajánlja az új munkahelyen történő munkavégzés lehetőségét, és majd a munkavállaló eldönti, hogy ezt az ajánlatot elfogadja vagy elutasítja.

Amennyiben a dolgozó nem járul hozzá, akkor a munkáltató a felmondás szabályai szerint (mivel nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót) kénytelen lesz megszüntetni a munkaviszonyt, felmondási idő és végkielégítés fizetése mellett. Ezt írásban kell megtennie, olyan pontos, jogszerű indokolással ellátva, hogy ha azzal szemben a munkavállaló bírósághoz fordul, tudja bizonyítani a leírtakat.

Nagyon lényeges: a korábbi ítélkezési gyakorlat szerint, ha a munkavégzés helyének változása csekély mértékű volt (pl. a munkáltató a székhelyét áthelyezte Budapesten a XI. kerületből a XIV. kerületbe), akkor a munkáltató jogszerűen utasíthatta a munkavállalót az új székhelyen történő munkavégzésre.

Ezzel szemben, a hatályos szabályok szerint a munkahely adott városon belül történő módosításához is szükség van a munkaszerződés módosítására.

Más a helyzet, ha a munkavégzés helye a munkáltató mindenkori székhelye

Amennyiben a munkavállaló munkaszerződése ezt tartalmazza, aláíráskor számolnia kellett azzal, hogy a székhely megváltozása egyben munkavégzési helyének megváltozásával is együtt jár.

Hasonló a helyzet, ha a munkahelyben akként állapodtak meg, hogy az pl. Hajdú-Bihar megye. Ilyenkor a munkavállaló nem mérlegelhet, kénytelen tudomásul venni a változást, és ezentúl reggelente másfelé venni az irányt. Ha ezt bármely okból nem tudja elfogadni, ő lesz kénytelen felmondással megszüntetni a munkaviszonyát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a telephelyen, a „változó” munkahelyen és a kiküldetésben történő munkavégzés egyes szabályait!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
 

A HVG Munkajog 2017 konferenciáján első kézből tudhat meg mindent a legfrissebb változásokról, dr. Pál Lajos tolmácsolásában! A részletekért kattintson.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink