adozona.hu
Munkavédelmi kötelezettségek: kiket mitől kell megóvni?
//test-adozona.hu/munkajog/Munkavedelmi_kotelezettsegek_kire_ez_kire_a_BW8XT5
Munkavédelmi kötelezettségek: kiket mitől kell megóvni?
A munkáltatót a munkavégzéssel összefüggésben tucatnyi kötelezettség terheli. Először is a biztonságos munkavégzés tárgyi feltételeit kötelessége biztosítania, de ügyelnie kell a munkavégzés hatókörében tartózkodókra – mint például a járókelőkre, a látogatókra, illetve a szolgáltatás igénybevevőjére is.
A munka törvénykönyve (Mt.) deklarálja, hogy az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítása a munkáltató feladata. Ennek konkrét kereteit azonban nem határozza meg, hiszen azok a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) rendelkezéseiből derülnek ki. Az Mvt. és az Mt. hatálya azonban nem esik egybe, így felmerül a kérdés, hogy mely esetekben és mely foglalkoztatók mentesülhetnek az egyes kötelezettségek alól. Amennyiben pedig egyes foglalkoztatók mentesülnének, az is kérdés, hogy az ő felelősségüket mely szabályok határozzák meg.
Főbb munkavédelmi kötelezettségek
A munkáltatót a munkavégzéssel összefüggésben tucatnyi kötelezettség terheli. Először is a biztonságos munkavégzés tárgyi feltételeit kötelessége biztosítania. Ide tartoznak leginkább a megfelelő fény, tér, hő, nedvesség, éppen úgy, mint a megfelelő munka, pihenési, öltözködési, étkezési, tisztálkodási körülmények. További fontos követelmény a veszélyforrások, kockázatok feltérképezése (hang, hő, csúszás, vegyi anyagok, esés stb.) és azok megfelelő kezelése. Ez utóbbi pedig részben egyéni (maszk), részben kollektív védőeszközökkel (elszívó berendezés) vagy mindezek kombinációjával és figyelemfelhívó jelzésekkel történhet.
A kockázatokat, valamint az ellenük való védekezés módozatait a munkavállalókkal is részletesen meg kell ismertetni. A munkavédelmi megelőzés céljára szolgál így a munkavédelmi oktatás, melyet munkába lépéskor, illetve azt követően rendszeresen el kell végezni. A munkavállaló munkaköri, egészségi alkalmasságáról is meg kell győződni. Végezetül a munkáltatónak az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeiről a munkavállalókkal tanácskoznia is szükséges.
Ez megvalósulhat közvetlen tanácskozáson keresztül, de bizonyos esetekben sor kerülhet munkavédelmi képviselő választására is. Sőt a munkáltatót a munkavédelmi képviselő vonatkozásában is képzési kötelezettség terheli. Nem mindegy tehát, hogy mely foglalkoztatói körre terjed ki az Mvt. hatálya.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a szervezett munkavégzésre, és az ahhoz kapcsolódó munkavédelmi kötelezettségekre vonatkozó szabályokat.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
OLVASSA EL kapcsolódó cikkünket is: Emelkedik a munkavédelmi ellenőrzések száma – erre figyeljen!
Hozzászólások (0)