hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkavállaló jogellenes munkaviszony megszüntetése: ezek a következmények

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Abban az esetben, ha a munkavállaló nem dolgozza le a felmondási idejét, a munkakörét nem adja át az előírt rendben, nem indokolja a határozott időtartamú munkaviszonya felmondását, nem foglalja írásba a felmondást, azonnali hatályú felmondást stb., jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát. Ennek jogkövetkezményeként az Mt. szerinti fizetési kötelezettség attól függetlenül terheli a munkavállalót, hogy a munkáltatónak keletkezett-e kára a jogellenes megszüntetéssel összefüggésben. Ugyanakkor a munkáltató jogosult a munkaviszony megszüntetése esetén fizetendő távolléti díjon felül keletkezett kára megtérítését kérni a kártérítés általános szabályai szerint azzal, hogy annak összege legfeljebb a 12 havi távolléti díj összege lehet.

Határozatlan időtartamú munkaviszony felmondása

Határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén a munkavállalónak nincs indokolási kötelezettsége. Annyi teendője van csupán, hogy a felmondást foglalja írásba és azt a munkáltatóval közölje.

Ha a munkavállaló él felmondással, nem jogosult végkielégítésre, a felmondási ideje pedig főszabály szerint 30 nap, mely teljes tartamát köteles munkában tölteni, kivéve, ha attól a munkáltató eltekint és felmenti a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége teljesítése alól. Mivel a felek a munkaszerződésben ettől a 30 napos felmondási időtől eltérhetnek azzal, hogy annak leghosszabb tartama 6 hónap lehet, a felmondás közlése előtt mindenképpen meg kell nézni a munkaszerződés ide vonatkozó részét.

Olvassa el az Adózóna „Háromszoros fizetés is járhat a munkaszüneti napi munkavégzésért”, „Új törvényjavaslat: növekvő kontroll alatt a foglalkoztatók” és „Erre használható a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás” című írását!

Azt is vizsgálni kell, hogy a felek nem kötöttek-e a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (2) bekezdése szerinti megállapodást. Ennek a lényege, hogy a munkaviszony legfeljebb a kezdetétől számított 1 évig nem szüntethető meg felmondással. Ebben az esetben a rögzített tartam elteltéig a dolgozó nem tud jogszerű felmondással élni.

Ha a munkavállaló átadja a felmondását, azonban a felmondási idejét nem tölti munkában, jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát. Ennek jogkövetkezményeként köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni a munkáltató részére. Ez azonban nem automatikus: ha a munkavállaló vitatja a jogellenességet, abban az esetben a munkáltató ezen igényét csak peres eljárás útján tudja érvényesíteni. A magas összegű alapbérrel rendelkező munkavállalók kivételével ilyen pert, kizárólag ezen összegért nem szívesen kezdeményeznek a munkáltatók. Más a helyzet, ha károkozásra is sor került. A munkáltató ugyanis követelheti az ezen mértéket meghaladó kárának megtérítését is azzal, hogy ezek együttesen nem haladhatják meg a munkavállaló tizenkéthavi távolléti díjának összegét.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja határozott időtartamú munkaviszony milyen esetekben szüntethető meg,  milyen következményei vannak a munkakörátadás elmulasztásának, illetve a munkavállaló károkozásnak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink