adozona.hu
Munkáltatói felmondási okok a pandémia alatt
//test-adozona.hu/munkajog/Munkaltatoi_felmondasi_okok_a_pandemia_alat_51N72U
Munkáltatói felmondási okok a pandémia alatt
A pandémia rendkívüli helyzetet teremt a vállalkozások számára, dolgozóikat vagy egy részüket sokan nem tudják megtartani. Olyan eset is adódhat, amikor ugyan nem kellene megszüntetniük a munkaviszonyt, de mégsem kívánják annak további fenntartását. Ilyenkor is ügyelni kell azonban a jogi keretekre. A buktatókat példákkal mutatjuk be.
Ezek a jogszerű felmondás lehetséges indokai
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. §-a alapján a munkaviszony megszüntethető közös megegyezéssel, felmondással, illetve azonnali hatályú felmondással.
A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő, azaz jelen esetben a munkáltató bizonyítja. Az ok világos, valós és okszerű követelménye azt jelenti, hogy olyan ténylegesen létező oknak kell fennállnia, melyből következően a munkavállaló munkavégzésére nincsen többé szükség.
Az Mt. 66. §-a alapján a munkáltató a felmondását köteles megindokolni. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Ahogyan a Kúria Joggyakorlat-elemző Csoportjának 2021 januárjában kiadott állásfoglalása rámutat, a felek a felmondási indokok körét nem bővíthetik, így nem térhetnek el ettől a hármas felsorolástól.
Érvénytelennek minősítette például a Kúria a munkaszerződés azon rendelkezését, miszerint a vállalkozás döntéshozó szervének határozata az ügyvezetőt bármikor visszahívhatja, mely a munkaviszony azonnali megszűnését eredményezi. A Kúria rámutatott arra, hogy ilyen felmondási indok nincsen, az azonnali hatályú felmondás feltételei pedig nem álltak fenn.
Az Mfv. I. 10 677/2016. számú ügyben a Kúria arra mutatott rá, hogy a forgalom-visszaesésre alapított felmondási indok sem felel meg a valós, világos és okszerű indokolás törvényi követelményének. Ebből a munkavállaló számára ugyanis nem tűnik ki, hogy a jogviszony-megszüntetést a munkavégzésének hiányossága vagy a munkáltató működésével összefüggő indok tette-e szükségessé.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mire kell figyelni a munkáltató működésével összefüggő okból, illetve a munkavállaló képessége vagy magatartása miatt történő munkáltatói felmondás esetén!
Hozzászólások (0)