adozona.hu
Munkabérelőleg, munkáltatói kölcsön: melyik, mire adható?
//test-adozona.hu/munkajog/Munkabereloleg_munkaltatoi_kolcson_melyik_m_6BFHZR
Munkabérelőleg, munkáltatói kölcsön: melyik, mire adható?
Mikor kötelező a munkabérelőleg, mikor kamatköteles? Kapható-e üdülésre munkáltatói kölcsön, milyen adókövetkezményei vannak a kamatkedvezménynek?
Ha a munkáltató a bérfizetési határidőt megelőzően fizet bért, munkabérelőlegről, ha pedig a dolgozó előre meghatározott célra kap kölcsönt, munkáltatói kölcsönről beszélünk. Előbbit az Mt., utóbbit a Ptk. szabályozza.
A két jogintézmény közötti különbség leginkább abban nyilvánul meg, hogy míg munkabérelőleg esetén a munkáltató a munkavállaló bérét előlegezi meg és az szabadon felhasználható, addig a kölcsönt a munkáltató a saját pénzéből nyújtja célhoz kötötten.
Az előlegnyújtásnak egy kötelező esetét szabályozza az Mt., ezen kívül azonban a munkáltató bármikor szabadon megállapodhat a munkavállalóval az előlegnyújtásról. Az ezzel kapcsolatos részletszabályokat számos esetben kollektív szerződés vagy belső utasítás rendezi (például az előleg mértéke, a kifizetésének módja, határideje, visszafizetés ütemezése, próbaidő alatt jogosult-e rá a dolgozó stb.). Ezek hiányában ajánlatos írásban rendezni a megállapodás fő tartalmi elemeit.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor kötelező munkabérelőleget adni, mennyi lehet az előleg összege, mikor kell kamatot fizetni, továbbá mi a következménye, ha a munkavállaló nem tartja be a munkáltatói kölcsönre kötött szerződés szabályai!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)