hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka vagy magánélet? Gyermekvállalás munkaviszonyban

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munka és a magánélet összehangolása során leginkább a gyermekvállalás okoz nehézségeket a felek számára. A munkavállaló a szülési szabadság, majd a gyermekgondozás céljából kivett fizetés nélküli szabadság okán hosszú évekre kiesik a munkából. A távollét kezdetekor ráadásul annak végső időpontját sem lehet pontosan meghatározni. Ilyen esetekre a következő szabályok védik a munkavállalót és a munkáltatót.

A munkavállaló gyermekvállalás okán fennálló távolléte alatt a munkáltató a pozíciót szükségképpen mással tölti be, akitől ugyanakkor sok esetben később sem szeretne megválni. Nem csoda így, hogy a visszatérés a munkába sokszor feszültséggel teli. Az alábbiakban a felek kötelességeit, illetve lehetőségeit vesszük számításba. 

A távollét pontos időtartamát a munkavállaló kontrollálja

Az anya egybefüggő 24 hét szülési szabadságra jogosult azzal, hogy ebből két hetet köteles igénybe venni. Ezen túlmenően azonban a munkavállaló a gyermeke harmadik éve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra is jogosult.

A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban, írásban köteles bejelenteni, annak kezdő időpontját tehát ő határozza meg. 

A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg. A végső időpont tehát az, amelyet a 30 napos előzetes, közlési határidő figyelembe vételével a munkavállaló meghatároz.

Gyakran előáll az a helyzet, hogy a munkáltató a munkavállaló tájékoztatására nem reagál. Amennyiben a tájékoztatás a megfelelő helyre ment, azaz a munkavállaló a munkáltatói jogok gyakorlójával bizonyítható módon közölte visszatérési szándékát és annak pontos időpontját, akkor az Mt.146. § (1) bekezdése alapján úgy kell tekinteni, hogy a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget, aminek következtében a munkavállalót a tájékoztatásban megjelölt időponttól kezdődően az alapbére illeti meg.

Nem érdemes tehát a munkáltató oldaláról a munkavállaló visszatérésének idejét elhúzni.

Ezek a felek jogai és kötelezettségei a munkavállaló visszatérésekor

A munkavállalót visszatérésekor eredeti munkakörébe kell visszavenni, bérét az időközben bekövetkezett bérfejlesztésnek megfelelően kell megállapítani, illetve 60 napon belülki kell adni számára a ki nem adott szabadságot.

Amennyiben az eredeti, munkaszerződés szerinti munkakör már nincs meg, a felek közös megegyezéssel módosíthatják a munkaszerződést, vagy akár a munkaviszony felmondással meg is szüntethető, feltéve, hogy a munkavállaló nem áll felmondási korlátozás alatt.

Az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülésére azonban ügyelni kell, így a munkaviszony megszüntetése nem kapcsolódhat a munkavállaló anyaságához.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan szüntethető meg a munkaviszony a munkába történő visszatérés után!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink