adozona.hu
Munka gyerek mellett, egyedülálló szülők
//test-adozona.hu/munkajog/Munka_gyerek_mellett_4Y8725
Munka gyerek mellett, egyedülálló szülők
Kis- és nagy gyermeket nevelni egyaránt csodálatos, mégsem könnyű feladat, különösen munka mellett. Szülői értekezlet, közös tanulás, játék, gyermekbetegségek – számos élethelyzet adódhat, amikor a dolgozó nem vagy csak nehézségek árán tud eleget tenni munkavégzési kötelezettségének, egyedülálló szülőként pedig még nehezebb ezeket megoldani. Ugyanakkor, ha a munkáltató és az alkalmazott nyitottak az együttműködésre, kölcsönösen figyelnek egymás érdekeire, megtartható az egyensúly. A tapasztalatok szerint azonban a mai napig probléma például a munkába visszatérő kismama foglalkoztatása, aki éppen „beszoktatja” kisgyermekét a bölcsődébe, óvodába.
Induljunk ki a munkajogi alapelvekből!
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) az általános magatartási követelmények között deklarálja, hogy a munkáltató és munkavállaló a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően köteles eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működniük, és nem lehet olyan magatartást tanúsítaniuk, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti.
A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. Ebből az is következik, hogy a munkarend meghatározása során lehetőleg figyelembe kell venni a gyermekét nevelő munkavállaló helyzetét, életkörülményeit, biztosítva a jelenlétet például egy szülői értekezleten, óvodai, iskolai ballagáson. Ez nem azt jelenti, hogy a munkáltató nem rendelhet túlmunkát adott napra, azonban mérlegelnie kell, hogy adott intézkedése nem aránytalanul sérelmes-e a munkavállalóra nézve, illetve azt nem tudná-e másként megoldani. Így például azzal, hogy másnak rendeli el a túlmunkát, vagy a rendes munkaidő kezdetét megelőzően és nem annak befejezését követően kötelez rendkívüli munkaidőre.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "24 óra munka, 24 óra pihenés: munkaidő, túlóra, szabadság", valamint "Csed és szülési szabadság: azonos időtartam, eltérő jogosultság" című írásait is! |
A munkáltatónak ügyelnie kell az egyenlő bánásmód követelményének megtartására is, így nem tehet különbséget a munkavállalók között azok anyasága vagy apasága alapján. Például nem jogszerű, ha a gyakran betegeskedő gyermekkel otthon maradó munkavállalót erre figyelemmel zárja ki az év végi jutalomból közvetlen vagy akár közvetett módon.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a pótszabadságra, a keresőképtelenségre, a díjazás nélküli mentesülésre, valamint a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló védelmére irányadó rendelkezéseket!
Hozzászólások (0)