hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eltérés az Mt.-től – a munkáltató mutatóit javító lehetőségek

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munka törvénykönyve számos lehetőséget biztosít a munkáltató számára, hogy a munkavállalóval fennálló jogviszonyt a cég sajátosságaihoz igazítsa. A törvény több olyan, kevésbé szembetűnő rendelkezést tartalmaz, mely a munkavállaló számára tényleges hátrányt nem okoz, miközben a munkáltató mutatói jelentős javulást eredményezhetnek.

A fentiek nem azt jelentik, hogy rákényszerítjük a munkavállalót arra, hogy minden szóba jöhető jogáról mondjon le, hanem azt, hogy – őt félként kezelve – megtárgyaljuk vele a lehetőségeket. Ha valamihez nem szívesen járulna hozzá, akkor a másik oldalon ösztönözzük valamiféle többletjuttatással.

Ellenkező esetben a munkavállalónak nemcsak csökkenhet a teljesítménye, de az "erőszakos" eljárás akár a jogviszony megszüntetését is eredményezheti. A közel 50 féle eltérési lehetőségből a legfontosabbakat ismertetjük.

Szabadság kiadása: 14 egybefüggő nap, pótszabadság átvitele

A szabadságot a törvény előírása szerint úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. A 14 napba beleszámít a heti pihenőnap, a munkaszüneti nap, az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap is.

Ezt számos munkáltató nem tudja megoldani, megoldást számukra az jelenthet, ha kérik a munkavállaló írásbeli hozzájárulását ahhoz, hogy e szabály munkaviszonyukban ne kerüljön alkalmazásra. Beleegyezés esetén a munkaadó mentesülni fog e kötelezettsége alól, és rugalmasabban tud rendelkezni a szabadság kiadása körében (figyelembe véve továbbra is, hogy a munkavállaló az éves szabadságából 7 munkanappal maga rendelkezik).

A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. Amennyiben azonban a munkavállaló hozzájárul, és a munkáltatóval az adott naptári évre külön megállapodást köt, az életkor szerinti pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki. Bár ez túl sok napot jelent, mégis megoldást jelenthet a munkáltatók számára, ha nagyon "beszorítja" őket az idő. Ráadásul a gyakran alkalmazott, ám jogszerűtlen pénzbeli megváltást is tudják legalizálni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a 60 perces ebédidőre, az osztott munkaidőre, a felmondás kizárására, a hosszabb felmondási időre, valamint az egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazására vonatkozó főbb rendelkezéseket! 

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink