adozona.hu
Vasárnapi és éjszakai pótlék: milyen esetekben kell fizetni? Itt a válasz
//test-adozona.hu/munkajog/Milyen_esetekben_kell_vasarnapi_ejszakai_po_83VE2E
Vasárnapi és éjszakai pótlék: milyen esetekben kell fizetni? Itt a válasz
Kizárólag hét végén nyitva tartó vendéglátóhelyen kell-e vasárnapi pótlékot fizetni – tudakolta olvasónk. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
„Vendéglátóegység (disco) kizárólag pénteken és szombaton van nyitva este 10 órától másnap reggel hat óráig. Így a szombati nyitva tartás vasárnap reggel 6-ig tart. Vannak dolgozók, akik szombat este 10-kor kezdenek és vannak, akik vasárnap 24 órakor (ők alkalmi munkavállalók), mivel a vendéglétszám ekkor kívánja meg a több dolgozót” – írta olvasónk. Azt kérdezte: jár-e a vasárnapi pótlék?
Az Mt. célja, hogy a pótlékra való jogosultságot azon munkavállalók részére biztosítsa, akik a munkáltatói munkaszervezés következtében végeznek munkát vasárnap (rendes munkaidőben). Ebből következően azok a munkavállalók, akiket a munkáltató olyan tevékenység keretében foglalkoztat, amely esetében a vasárnapi munkavégzés a körülményekből, a munkakör sajátosságából szinte magától értetődően következik, nem jogosultak pótlékra (kollektív szerződés vagy a felek megállapodása alapján ez a pótlék a lent meghatározott munkavállalókon kívül más munkavállalók részére is megállapítható).
Vasárnapi munkavégzés esetén az 50 százalék mértékű bérpótlék (vasárnapi pótlék) nem jár automatikusan, csak abban az esetben, ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a munka törvénykönyve 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott feltételek alapján kötelezhető – emlékeztetett a jogi háttérre Hajdu-Dudás Mária.
Azaz vasárnapi pótlék jár a több műszakos tevékenység keretében, készenléti jellegű munkakörben, a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló esetén.
E definícióban a lényeges a „kizárólag” feltétel. Azaz, ha bármely más – az Mt. 101.§ (1) bekezdés szerinti – eset alapján vasárnapi munkavégzés rendelhető el, a munkáltató nem köteles a vasárnapi pótlék megfizetésére.
Jelen esetben azt kell tehát megvizsgálni, hogy az Mt. 101. § (1) bekezdésének mely rendelkezése alapján tart nyitva a munkáltató vasárnap. Amennyiben kizárólag a kereskedelemről szóló törvénnyel összefüggő fenti rendelkezésekre tekintettel, abban az esetben jogosultak a munkavállalók a vasárnapi pótlékra. Ha azonban azért dolgozhatnak vasárnap, mert a munkáltató rendeltetése folytán vasárnap is működik, vagy, mert az érintett dolgozók foglalkoztatására kizárólag szombaton és vasárnap kerül sor részmunkaidőben, akkor nem jár a bérpótlék.
Azaz, ha a munkavállaló nem a munkáltató munkaszervezése következtében dolgozik vasárnap, másképpen fogalmazva, aki a munkaköre, vagy a munkáltató tevékenységének sajátossága alapján számíthat a rendszeres vasárnapi munkavégzésre, annak nem jár a bérpótlék. Jelen esetben megítélésem szerint erről van szó, ugyanakkor a tényállás ismeretében javaslom az előző bekezdés szerintiek megvizsgálását is (mi alapján dolgoznak vasárnap).
Mindenképpen jár a dolgozók részére a rendes munkaidőre járó munkabéren felül az éjszakai munkavégzésre tekintettel – a teljes 22 és 06 óra közötti időszakban – a 15 százalékos mértékű bérpótlék, figyelmeztetett szakértőnk.
Hozzászólások (0)