adozona.hu
Megszűnik a munkaviszonya a járvány alatt? Kaphat-e végkielégítést?
//test-adozona.hu/munkajog/Megszunik_a_munkaviszonya_a_jarvany_alatt_E_51DKEK
Megszűnik a munkaviszonya a járvány alatt? Kaphat-e végkielégítést?
Számtalan okból megszűnhet a munkaviszony a járványügyi korlátozások időtartama alatt, így érdemes áttekinteni a végkielégítésre vonatkozó hatályos szabályokat. Végkielégítés ugyanis nem jár alanyi jogon. Lássuk melyek a legfontosabb törvényi rendelkezések!
A végkielégítés alapfeltételei
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 77. §-a alapján a munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató felmondása, a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. Végkielégítés tehát a „vétlen” munkaviszony megszűnési esetekre vonatkozik. A végkielégítésnek azonban további törvényi feltételei is vannak. A végkielégítésre való jogosultság feltétele az is, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában meghatározott tartamban fennálljon. Ki kell tehát „érdemelni” a végkielégítést. A végkielégítés mértéke legalább három év időtartam esetén egyhavi, legalább öt év esetén kéthavi, legalább tíz év esetén háromhavi, legalább tizenöt év esetén négyhavi, legalább húsz év esetén öthavi, illetve legalább huszonöt év esetén hathavi távolléti díj összege. A végkielégítés mértéke 1–3 havi távolléti díj mértékével emelkedik, amennyiben a munkaviszony az öregségi nyugdíjkorhatárt megelőző 5 éven belül szűnik meg. Az előbbi szabályokból az is látható, hogy végkielégítés nem jár a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése vagy munkavállalói felmondás esetében.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, milyen esetekben nem jár végkielégítés a munkavállalónak, továbbá hogyan kell kiszámítani a végkielégítést meghatározó jogosultsági időtartamot!
Hozzászólások (0)