hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem bízik már a munkavállalójában? Így válhat meg tőle

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkavállalóval szembeni bizalomvesztés lehet az egyik olyan indoka a munkáltatónak, amely magatartási körülményre hivatkozva felmondhat a munkavállalónak. Erre hivatkozva azonban korántsem egyszerű megválni a dolgozótól. Cikkünkben jogeseteken keresztül bemutatjuk, mire kell különösen ügyelni.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 66. paragrafusának (2) bekezdése alapján a felmondás indokai kizárólag a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, képessége, illetve a munkáltató működése lehetnek. A bizalomvesztés a felmondással összefüggésben többségében a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő magatartására vezethető vissza (a kivételre közlünk példát a későbbiekben), hiszen a fennálló bizalmat a munkavállaló a magatartásával veszítheti el.

A megbízhatóság alapvető magatartási követelmény

Az Mt. pontosan körülírja azokat a követelményeket, amelyeket a felek a munkaviszony során egymástól jogszerűen elvárhatnak. Az Mt. 52. paragrafusa szerint a munkavállaló többek között a munkáját személyesen, az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások alapján köteles végezni. A munkavállaló munkáját így leginkább az Mt., az esetleges kollektív szerződés (üzemi megállapodás), a munkáltató szabályzatai, valamint utasításai határozzák meg.

A munkavállalóval szembeni elvárások ugyanakkor nem általánosak, egységesek, hanem mindig az ellátott munkakörhöz igazodnak. Természetesen a munkavállalónak az Mt. 6-8. paragrafusaiban nevesített általános magatartási követelményeket is be kell tartania, azaz jóhiszeműen, tisztességesen, a munkáltatóval együttműködve kell eljárnia, tájékoztatnia szükséges a munkáltatót a munkaviszonnyal kapcsolatos fontos tényekről és körülményekről, valamint a munkáltató jogos gazdasági érdekeit sem sértheti. A jogviták során pedig az eljáró bíróságok azt vizsgálják, hogy az érintett munkavállaló beosztásához, illetve munkaköréhez igazodóan eleget tett-e ezen követelményeknek, illetve úgy járt-e el, ahogyan az tőle az adott helyzetben, a munkaviszonya során elvárható volt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben jogeseteken keresztül bemutatjuk, mire kell különösen ügyelni, ha bizalomvesztésre hivatkozva kíván megválni a munkáltató a dolgozójától.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink