hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Meddig mehet el a munkáltató a dolgozók ellenőrzésénél?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkavállalók munkahelyi ellenőrzése olyan terület, mely folyamatosan viták középpontjában áll. Az ellenőrzés ugyanis a munkáltató munkaviszonyból eredő joga, mely jogosultság ugyanakkor nem parttalan. Ezt a kényes egyensúlyt vizsgálta az Európai Emberi Jogi Bíróság a Barbulescu-döntésben, melynek megállapításait, illetve a gyakorlati tennivalókat mutatjuk be.

Ez a Barbulescu-döntés lényege

A jogeset középpontjában az a kérdés állt, hogy a munkáltató munkavégzéssel összefüggő ellenőrzése meddig terjedhet, illetve az ellenőrzés keretében szerzett információkra milyen döntést alapíthat.

A jogeset nevét is adó Barbulescu román mérnök, akit sales-es munkakörben foglalkoztattak. Munkaidejében privát tartalmú üzeneteket is váltott többek között menyasszonyával, amit a munkáltató kifogásolt. Később a munkavállaló munkaviszonyát is megszüntették.

A munkavállaló az ezt követő peres eljárásban arra hivatkozott, hogy nem kapta meg a kifejezett, előzetes tájékoztatást azzal összefüggésben, hogy internethasználata, e-mailhasználata ellenőrzés alatt áll, azaz, hogy figyelik. Ennek hiányában pedig elkerülhetetlenül a magánéletével összefüggő adatai kerültek a munkáltató birtokába.

A bíróság a munkavállaló és a munkáltató jogosultságait súlyozva a munkavállaló álláspontját fogadta el azzal, hogy megismételte: a munkáltató alapvető joga a munkahelyi ellenőrzés, melyet azonban megfelelő körültekintéssel kell végrehajtania. Ezt a körültekintést azonban a vitás esetben elmulasztotta.

Készüljön fel velünk a GDPR-ra!
Rendelje meg kedvezményesen az ADATVÉDELEM A GYAKORLATBAN című kiadványt, vagy keresse az újságárusoknál.


OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit enged meg a munka törvénykönyve, milyen korlátokat tartalmaz az Info tv. és hogy mire kell készülni a GDPR hatályba lépésével!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink