adozona.hu
Lengyel bányásztiltakozás: megegyezés született a bérekről
//test-adozona.hu/munkajog/Lengyel_banyaszsztrajk_megegyezes_szuletett_ZQQC08
Lengyel bányásztiltakozás: megegyezés született a bérekről
Megegyeztek a bérkövetelések miatt tiltakozó bányászszakszervezetek a legnagyobb lengyel szénkitermelő cég, a PGG vezetésével – közölte pénteken a lengyel sajtó.
A bányászok decemberben egynapos, legutóbb pedig a múlt héten kétnapos, az erőművekbe irányuló szénszállítást akadályozó tiltakozási akciót tartottak, követelve a hétvégi műszakokért járó pótlékok kifizetését, valamint az átlagfizetések emelését. Kifogásolták, hogy a PGG nem hajlandó bővíteni a bérkeretet, miközben ők több hónapja túlóráznak az Európában fennálló energiaválság miatt. A következő, határozatlan idejű tiltakozást hétfőre tervezték.
A pénteki megállapodás értelmében a PGG márciusban egyszeri, átlagban 1500 zlotyt (117,3 ezer forint) érő pótlékokat fizet ki, az átlagfizetéseket pedig bruttó 8200 zlotyra (641,2 ezer forint) emeli a jelenlegi 7900 zlotyról (617,7 ezer forint).
A PGG és a szakszervezetek közötti megállapodást megelőzően a bányászok csütörtökön Varsóban a lengyel kincstárügyi miniszterhelyettessel, Piotr Pyzikkel tárgyaltak, a két fél ezt követően bizakodóan nyilatkozott a megegyezés esélyeiről.
Egyúttal a legnagyobb lengyel szakszervezet, a Szolidaritás bányásztagozatának elnöke, Boguslaw Hutek pénteken aláhúzta, hogy a PGG-vel folytatott vita befejezésétől függetlenül a bányászok továbbra is szorgalmazzák a tavaly májusban a kormánnyal kötött, a lengyelországi bányászat átalakításáról szóló egyezmény betartását.
A bányászok a többi között attól tartanak, hogy a kormány meggyorsítja a kőszénbányák bezárásának folyamatát, melynek határidejét az említett egyezményben 2049 végére tűzték ki.
Jacek Sasin kormányfő-helyettes, kincstárügyi miniszter csütörtökön cáfolta, hogy tárcája a bányászat átalakítását felgyorsító terveket készítene.
Lengyelország a kormány tervei szerint 2040-re a jelenlegi 70 százalékról 11 százalékra csökkenti a szénalapú áramtermelés arányát. Sasin kedden óriási kihívásnak nevezte ezt a tervet.
A Fit for 55 nevű, új uniós klímacsomagról pedig aznap kijelentette: ez a lengyel háztartások számára elviselhetetlenül nehéz terhet jelentene. A csomag költségei Lengyelország esetében akár 2,4 ezer milliárd zlotyt (189,3 ezer milliárd forint) tehetnének ki 2030-ig.
Szerdai parlamenti fellépésében Sasin kijelentette: Varsó "mindent megtesz azért, hogy a Fit for 55 soha ne lépjen életbe". Az "átlagember számára károsnak" nevezte a csomagot pénteken Piotr Müller lengyel kormányszóvivő is.
Hozzászólások (0)