hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha lehúzzák a rolót a cégnél, ezeket a szabályokat kell betartani

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Milyen jogai vannak a munkavállalónak és milyen kötelezettségek terheli a munkáltatót, ha a cég jogutód nélkül, illetve ha jogutódlással szűnik meg? Összefoglaltuk az előírásokat.

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén a munkáltatók gyakran nem tudják milyen lépéseket kell tenniük, a munkavállalók pedig nincsenek tisztában jogaikkal. Ilyen esetben maga a munkaviszony is minden további intézkedés nélkül megszűnik. Ezzel szemben a munkajogi jogutódlás nem eredményezi a munkaviszony megszűnését, mert a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. Kivétel az alól az az eset, amikor jogügylet vagy jogszabály rendelkezése alapján a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem az Mt. hatálya alá tartozik.

Cikkünkben a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével és a munkajogi jogutódlással kapcsolatos rendelkezéseket foglaltuk össze.

A jogutód nélküli megszűnés – felszámolás, végelszámolás

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése körébe tartozik, ha a munkáltatót felszámolási vagy végelszámolási eljárásban szüntetik meg.

A gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése esetén a munkaviszony megszűnésének napja az a nap, amikor a cégbíróság a munkáltatót a cégjegyzékből jogerősen törli, azaz ilyen esetben sem a munkáltató, sem a munkavállaló részéről nincs szükség további intézkedésre, jognyilatkozatra.

Mivel fogalmilag nem megszüntetésről, hanem megszűnési tényállásról beszélünk, nem érvényesülnek a felmondási tilalmak, az egyébként felmondási tilalom alatt álló munkavállaló munkaviszonya is megszűnik. Így például ha a munkáltató megszűnése időpontjában a kismama munkavállaló fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe, az ő munkaviszonya is megszűnik, tekintet nélkül a felmondási tilalomra.

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése egy hosszú folyamat eredménye, annak tartama alatt, azaz, addig, míg jogerősen nem törölték a cégjegyzékből, természetesen megszüntethető a munkaviszony felmondással (de akár azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel is). A felmondás indoka ilyen esetekben jellemzően a létszámcsökkentés, esetleg munkakörmegszűnés.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET,  hogy megtudja, mi illeti meg a munkavállalót jogutód nélküli megszűnés esetén, továbbá milyen előírásokat kell betartani, ha a munkáltató személyében változás következik be! 
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink